Cumulative Program List

Students in Poets House Library, Poetry, Library, Poetry Study

The following is a master list of all Poets House programs held from 1986 through 2014.

2015
Creating the Future: Art & Climate Change with Alison Hawthorne Deming - January 10

Master Class: Writing the 21st Century Nature Poem with Alison Hawthorne Deming - January 10 & 11

Master Class: words + pictures with Elaine Equi - January 17 & 18

Transgenres with Vijay Seshadri - February 7

2014
Workshop: "I am your own way of looking at things": The Poetic Practice of William Stafford: A Workshop for Young Writers aged 12 - 18 - January 25

Passwords: Naomi Shihab Nye & Kim Stafford on William Stafford - January 25

Children’s Program: Floating Valentines: A Screening of The Red Balloon - February 8

Benefit: Wild nights! Wild nights! A Dionysian Feast to Benefit Poets House - February 10

Children’s Program:Floating Valentines: A Screening of The Red Balloon - February 14

Six-week Course: Birds Not Birdcages with R.A. Villanueva 6 Saturdays, February 22 to April 5 (skipping March 1)

Passwords: Elizabeth Alexander on Lucille Clifton - February 22

Like a Straw Bird It Follows Me: Ghassan Zaqtan & Fady Joudah with Mark Doty - February 25

Six-week Course: The Self and the World: Oppositional Energies inside a Poem with Neil Shepard 6 Wednesdays, February 26 to April 2

Song of the Reed: The Poetry of Rumi with Coleman Barks, Brad Gooch, & Anne Waldman 2014 AWP Conference & Bookfair, Washington State Convention Center, Seattle, WA - March 1

Duncan and Jess: Between Fields, with Michael Davidson, Lisa Jarnot, Daniel C. Remein and Lytle Shaw Fales Library at NYU Bobst Library - March 6

Ten-week Course: Rilking with Ariana Reines 10 Thursdays, March 13 to May 15

Children’s Program: Guess Who Zoo with Howard Eisenberg - March 22

Master Class: Conversation Pieces: Creating Poems that Talk to Other Poems with Susan Wheeler - March 22 & 23

Exhibition: The New American Poetry and Beyond: A Pop-Up Chapbook Exhibition Co-presented with the CUNY ChapFest - April 1–12

Exhibition Opening Reception & Panel Discussion: The New American Poetry and Beyond: A Pop-Up Chapbook ExhibitionCo-presented with the CUNY ChapFest - April 1

Master Class: Strange Angels: The Art of Metaphor with Ellen Bass - April 5 & 6

Secrets on the Way: Dance Inspired by the Poetry of Tomas Tranströmer Scandinavia House, 58 Park Avenue at 38th St, Co-presented with Scandinavia House - April 7

On the Edge with Edwin Torres - April 8

Passwords: Tom Sleigh on Seamus Heaney - April 10

Six-week Course: Introduction to Poetry: A Generative Workshop with Amy Lawless 6 Saturdays, April 12 to May 17

Master Class: Who’s Speaking?: Persona Writing with Philip Schultz - April 12 & 13

Paul Zweig Memorial Lecture: Inside Form, Outside Elements: Brenda Hillman on Craft - April 17

Exhibition: A Painter and His Poets: The Art of George Schneeman- April 22 - November 15

Exhibition Opening: A Painter and His Poets: The Art of George Schneeman - April 22

Six-week Course: From the Earth to the Stars: Writing Poems of Spiritual Questioning with David Groff 6 Wednesdays, April 23 to May 28

Poem in Your Pocket Day: Poem in Your Pocket Day: A Landmark Celebration - April 24

Poem in Your Pocket Day: Neighborhood Poetry Read-In with the Brooklyn & Queens Poet Laureates - April 24

A Painter and His Poets: The Art of George Schneeman Panel Discussion & Poetry Reading with Bill Berkson, Michael Brownstein, Larry Fagin, Alice Notley, Maureen Owen, Ron Padgett, Harris Schiff, Peter Schjeldahl, Anne Waldman and Lewis Warsh - April 26

On the Poetry Talent with Alice Notley - April 29

Relative Strangeness: Rosmarie Waldrop and Nikolai Duffy - May 1

Master Class: Form: Making and Breaking It with Edward Hirsch - May 3 & 4

Members Event: Sleep That Sacred Flower: A Healing Retreat at Poets House - May 3 & 4

Love Speaks: A Day of Art & Poetry from the Muslim World with Kazim Ali, Marie Howe, & Frances Pritchett The Metropolitan Museum of Art, 1000 5th Avenue - May 11

On Craft & Sound with Tracie Morris - May 13

Benefit: Person, Place, Thing "Live" with Randy Cohen & Tracy K. Smith: A Benefit for Poets House - May 14

Children’s Program: Giving Trees: MillionTreesNYC - May 24

Emerging Poets Fellowship Reading - June 3

Poetry Walk: The Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge: A Benefit for Poets House - June 9

Six-week Course: This Condensary: Short Poems with Brian Teare 6 Thursdays, June 12 to July 24

Six-week Course: The Poetry of Form: Physical Structures in the History of Verse with Regan Good 6 Tuesdays, June 17 to July 29

Six-week Course: Crossing the Line with Priscilla Becker 6 Wednesdays, June 18 to July 30

Showcase: 22nd Annual Poets House Poetry Publication ShowcaseOn view June 26- August 16

Showcase Opening: Poets House 22nd Annual Showcase Opening Reception June 26

Showcase Reading: Showcase Opening Reading with Meena Alexander, Jennifer Michael Hecht, David Lehman, and Rachel Zucker June 26

In Conversation: Maria Hassabi, Paolo Javier, and Kaneza Schaal June 27

Workshop: Ubiquitous Dividend: A Day-long celebration of Robert Kocik’s Supple Science" June 28

Six-week Course: Earthworks and Skywriting: Poems of Landscape with Eleni Stecopoulos 6 Saturdays, July 12 to August 16

Children’s Program: Build a City of Poems: An Interactive Exhibition of Poetry and Art, 406 B Colonel's Row, Governors Island, Saturdays and Sundays July 19 & 20, 26 & 27, August 2 & 3, 9 & 10

Workshop: Poetry Summer: Intensive Workshop for High School Students July 21 to 25

Showcase Reading: Emily Abendroth, Brett Fletcher Lauer, Frances Justine Post, and Wendy S. Walters July 23

Workshop: Poems for the Writing: Prompts for Poets –A workshop led by Valerie Fox and Lynn Levin July 26 & 27

Showcase Reading: Jeffrey Harrison, Joan Larkin, Lenelle Moïse, and Spencer Reese July 30

Showcase Reading: Cathy Linh Che, Harmony Holiday, Yusef Komunyakaa, and Mark Wunderlich August 6

Six-week Course: From Journal to Poem with Barbara Henning - 6 Saturdays, September 20 to November 1

Mutants & Hybrids: Mixing Genres with Eleni Sikelianos - September 23

Children's Program: Our Earth, Our Sky: A Celebration of the Poetry of Childhood with Richard Lewis and The Touchstone Center Theater Ensemble - September 27

There Once Was and Always Will Be: Evoking the Poetic Worlds of Childhood: A program for educators and adults - September 27

Octavio Paz Centennial Celebration with María Baranda, Coral Bracho, Nathalie Handal, Idra Novey, Kristin Prevallet, Roberto Tejada, Monica de la Torre, & Eliot Weinberger - October 7

Six-week Course: Writing About Big Ideas with Jennifer Michael Hecht - 6 Wednesdays, October 8 to November 12

Workshop for Teens: Love Me in Your Language with LaTasha N. Nevada Diggs - 6 Tuesdays, October 14 to November 18

“A Sexy New Animal”: The DNA of the Prose Poem with Natasha Sajé - October 15

Workshop: “Why Must It Always End This Way?” Narrative Theory & Poetry Workshop with Natasha Sajé - October 18

Workshop: Catch Sight of Desire: A Monologue Lab for Poets with Lenelle Moïse - October 18

Architecture & Archives: The Library as Source Material with Valeria Luiselli - October 21

John Berryman: A Centennial Seminar with Daniel Swift - October 23

Four-Week Course: Ritual Writing: A Poetry Workshop for Seniors with Steven Sher, Greenwich House Senior Center, 27 Barrow Street, New York, NY - Thursdays, October 23, to November 13

Three-Week Course: Text, Event, & Chorus: Intergenre Writing for Poets with Corina Copp - Saturdays, October 25, to November 8

Six-week Course: Rewriting With Abandon: The Art of Revision with Sharon Dolin - 6 Thursdays, October 30 to December 11 (skipping November 27)

Children's Program: Haunted Poets House: A Halloween Reading and Celebration - October 31

Six-week Course: Departures: A Way to Start the Poem with Patricia Spears Jones - 6 Saturdays, November 1 to December 13 (skipping November 29)

To Be Fair: Stephen Burt on Poetry & Criticism - November 6

The Leopard with J.D. McClatchy - November 8

Reading and Panel Discussion with the Iowa International Writing Program’s Resident Poets - November 10

Hands On/Hands Off: A Seminar on Artistic Collaboration with Bill Berkson - November 15

Book Release Party for New York School Painters & Poets: Neon in Daylight - November 15

“The Proper Stuff of Fiction”: The Poet’s Novel with Laynie Browne - November 20

Children's Program: Poetry Time with Charles Waters - November 22

Teacups Filled with Snow: Writing Poetry for Children & Young Adults with Matthea Harvey & Marilyn Nelson - November 22

Exhibition Opening Reception: Winter Wedding: Holiday Cards by Poets - December 2

Exhibition: Winter Wedding: Holiday Cards by Poets - December 2, 2014 - March 21, 2015.

Children's Program: Imagination Islands: A Map-Making Workshop - December 6

Dispatches: Poetry & Reportage with Eliza Griswold - December 6

Get Wrapped Up: Poetry of the Kimono - The Metropolitan Museum of Art, 1000 Fifth Avenue, New York, December 12

Exquisitely Personal: Poetry & Memoir with Nick Flynn, Sarah Manguso & Megan O’Rourke - December 13

2013
Exhibition: Toothpaste & Coffee House: Change & Continuity February 9 - June 4, 2013

Children’s Program: Floating Valentines: A Screening of The Red Balloon - February 9

Exhibition Opening: Toothpaste & Coffee House: Change & Continuity Opening Reception and Talk with Allan Kornblum - February 9

Everything You Ever Wanted to Know About Publishing Poetry But Didn't Know Who or How to Ask with Allan Kornblum - February 10

Blessing the Boats: A Tribute to Lucille Clifton; CUNY Graduate Center, Proshansky Auditorium - February 21

Six-week Course: Ekphrastic Poetry with Bhisham Bherwani 6 Wednesdays, February 27-April 3

Six-week Course: Preparing a Chapbook: Exploring Theme, Organization, and Publication with Stephen S. Mills 6 Thursdays, February 28-April 4

Six-week Course: Trance Poetics: Activate Your Writing Mind with Kristin Prevallet 6 Saturdays, March 2-April 4

An Afternoon with Adonis and Khaled Mattawa Poets House @ the 2013 AWP Conference, Boston, MA - Thursday, March 7

Children’s Program: Imagination Islands - March 9

Passwords: Graham Foust and Samuel Frederick on Ernst Meister - Tuesday, March 19

Native Innovation: Indigenous American Poetry in the 21st Century with Sherwin Bitsui, Joseph Bruchac, Allison Hedge Coke, Natalie Diaz, Santee Frazier, Joy Harjo, LeAnne Howe, Maurice Kenney, dg nanouk okpik, Cedar Sigo, James Thomas Stevens, Orlando White & Karenne Wood March 21- March 24

Native Innovation: Crazy Brave: An Evening with Joy Harjo National Museum of the American Indian - March 21

Native Innovation: Reading by Natalie Diaz, Santee Frazier, LeAnne Howe, Cedar Sigo & Orlando White - March 22

Native Innovation: Conversations, Panels and Readings with Sherwin Bitsui, Joe Bruchac, Allison Hedge Coke, Santee Frazier, Joy Harjo, LeAnne Howe, Maurice Kenney, dg okpik, Cedar Sigo & James Thomas Stevens - March 23

Native Innovation: Conversations and Readings with Sherwin Bitsui, Joe Bruchac, Allison Hedge Coke, Natalie Diaz, Joy Harjo, Maurice Kenney, Cedar Sigo, Orlando White & Karenne Wood - March 24

The Painter’s Poet: A Talk on Philip Guston by Clark Coolidge - April 4

Poetry in The Branches National Institute for Children’s & Youth Services Librarians - April 5

Children’s Program: Blown Away by Poetry - April 6

Passwords: Don Share on Miguel Hernandez - April 9

Passwords: Karen Emmerich and Edmund Keeley on Yannis Ritsos - April 11

Six-week Course: The “I” in “Team”: Persona, Dialect and the Lyric First Person with Gregory Pardlo 6 Wednesdays, April 17-May 22

Poem in Your Pocket Day Community Breakfast April 18

Poem in Your Pocket Day Poetry Reading and Concert by local students - April 18

Workshop: Listening as Practice with Anselm Berrigan 6 Thursdays, April 18-May 23

Passwords: Lisa Jarnot on Robert Duncan - April 19

Six-week Course: Radical Revision: A Poetry Workshop with Martha Rhodes 6 Saturdays, April 20-May 25

The Russian Avant-Garde Goes Underground: A Colloquium and Reading - April 20

Passwords: Jennifer Scappettone on Amelia Rosselli - April 25

Sekou Sundiata: Citizen Poet with Amiri Baraka, Kimiko Hahn, Jane Lazarre, Greg Tate & Talvin Wilks; Moderated by Malaika Adero - April 30

Passwords: Stephen Dobyns on James Wright - May 7

Nothing Personal: An Afternoon With The Dark Room Collective - May 11

Master Class: Master Class with Heather McHugh - May 11 & 12

Master Class: Master Class with Lynn Emanuel - May 18 & 19

Flowers Dreaming the Elevation Allegiance: A (Soma)tic Poetry Primer with CAConrad - May 22

May Swenson Centennial Tribute with Jeanne Marie Beaumont, Sharon Dolin, Langdon Hammer, Richard Howard & Samantha Thornhill - May 28

Children’s Program: Ships, Seas and Poetries! - June 1

Emerging Poets Fellowship Reading Hosted by Jen Bervin Tuesday, June 4

Workshop: The Art of Writing Poems: A Poetry Workshop for Seniors with Hermine Meinhard - 6 Thursdays, June 6 – July 18, The Caring Community Senior Center at Independence Plaza

Master Class with Thomas Lux - June 8 & 9

The 18th Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge: A Benefit for Poets House with Thomas Lux & others June 10

Workshop: Line Break There, or Maybe Not with Idra Novey 6 Tuesdays, June 11-July 23

Workshop: Down to the Bone Gristle: Exercises in Revision & Editing with Tara Betts 6 Wednesdays, June 12-July24

Workshop: Room to Move: The Long Poem with Brian Teare 6 Thursdays, June 13 - July 25

Workshop: Nuts and Bolts: A Poetry Workshop with Bill Zavatsky 6 Saturdays, June 15 - July 27

Bad News! i was there… by JoAnne Akalaitis June 17

An Evening with Robert Polito June 18 (Fiterman Hall, Borough of Manhattan Community College, 245 Greenwich Street)

An Evening with Adélia Prado and her translator Ellen Doré Watson June 19 (POSTPONED DUE TO VISA ISSUES)

Poetic City’s 1959 with Terri Lyne Carrington and Edward Sanders June 26 (Rockefeller Park, River Terrace at Warren Street)

Showcase: 21st Annual Poets House Poetry Publication ShowcaseOn view June 27- August 3

Showcase Opening: Poets House 21st Annual Showcase Opening Reception June 27

Workshop: Conquering the Blank Page: Poetry as a Teaching Tool with Emily Moore (Five-day summer workshop for teachers) July 8 - 12

Proust Birthday Poetry Reading with Meena Alexander, Harold Augenbraum, Marcella Durand, Wayne Koestenbaum, Anna Moschovakis, Mark Polizzotti and Susan Stewart July 10

Exhibition: Al-Mutanabbi Street Starts Here July 11-October 5

Exhibition Opening: Opening Reception for Al-Mutanabbi Street Starts Here July 11

Showcase Reading Sarah Arvio, Roger Bonair-Agard, Will Schutt and Cecilia Vicuña July 18

Showcase Reading Catherine Barnett, Peter Filkins, Thomas Glave and Rachel Levitsky July 23

Showcase Reading Alex Dimitrov, Karen Garthe, Michael Leong and Susan Wheeler July 25

Showcase Reading LaTasha N. Nevada Diggs, Cornelius Eady, Dean Kostos and Dorothea Lasky July 30

Relative Strangness: Rosmarie Waldrop with Nikolai Duffy September 26 RESCHEDULED TO 2014

Children’s Program: Holding Up the Sky: Haiku Poetry Workshop September 28

A Tribute to Kurt Brown with Laure-Anne Bosselaar, Stephen Dunn, Kimiko Hahn, Steven Huff, Martha Rhodes, Harold Schechter, and Charles Simic & others September 28

Exhibition Event: Panel Discussion: Al-Mutanabbi Street Starts Here October 1

Workshop: The Art of Writing Poems: A Poetry Workshop for Seniors with Hermine Meinhard - 5 Thursdays, October 10 – November 21, The Caring Community Senior Center at Independence Plaza

A Tribute to Harvey Shapiro with Greg Delanty, Kimiko Hahn, Michael Heller, Robert Hershon, Kathryn Levy, Phillip Lopate, D. Nurkse, Maggie Paley, Harold Schechter, Grace Schulman, Sue Shapiro, Susan Wheeler, Bill Zavatsky & others October 11

Workshop: “Don’t Draw the Line”: The Prose Poem with Michael Klein 6 Saturdays, October 12–November 16

Member's Event: Root of a Dream: Poets House Members’ Sleepover October 12–13

Master Class: Master Class with Stephen Dobyns October 12 & 13

Workshop: Poetic Imagery with Geoffrey Nutter 6 Tuesdays, October 15–November 19

Passwords: Tony Hoagland on Tomas Tranströmer October 16

Workshop: The Sonnet with Kim Addonizio 6 Wednesdays, October 16–November 20

Workshop: Before, During, and After with Brenda Coultas 6 Thursdays, October 17–November 21

Robert Pinsky on Edgar Allan Poe at The Morgan Library October 17

Workshop: The Five Powers of Poetry: A Seminar for Teachers with Tony Hoagland October 18– October 20

Children’s Program: Tell-Tale Tales: An Introduction to Edgar Allan Poe October 26

Affective Intensities: An Evening with Mei-mei Berssenbrugge and Charles Altieri November 5

Passwords: Kwame Dawes on Contemporary African Poetry November 8

Reading and Panel Discussion with the Iowa International Writing Program’s Resident Poets Dmitry Golynko, Wang Jiaxin, Dénes Krusovszky, Zeyar Lynn, Teemu Manninen, and Kim Yi-deum November 9

Master Class: Master Class with Kwame Dawes November 9 & 10

A Reading with Adélia Prado and her translator Ellen Doré Watson November 14

Children’s Program: Diorama-Rama! with Carin Berger November 16

Exhibition: come celebrate with me: The Work of Lucille Clifton November 19, 2013 - March 14, 2014

Exhibition: A Compendium of Creatures November 19, 2013 - March 14, 2014

Exhibition Opening: "come celebrate with me: The Work of Lucille Clifton" and "A Compendium of Creatures"November 19

Trobadors: A Symposium on Occitan Poetry with Jakes Aymonino, Pierre Joris, Deborah Kapchan, Sarah Kay, Domenja Lekuona, Nicole Peyrafitte, Richard Sieburth, Alem Surre-Garcia, and Joan Francés Tisnèr November 23

Master Class: Master Class with Marie Howe December 7 & 8

Muriel Rukeyser Centennial with Ana Bozicevic, Nicole Cooley, Jan Freeman, Rachel Eliza Griffiths, Kimiko Hahn, Joan Larkin, Jan Heller Levi, Anne Marie Macari, Donna Masini, Jena Osman, Alicia Ostriker, Gerald Stern, Brian Teare & others December 14

2012
25th Anniversary Event: Passwords: James Shapiro on William Shakespeare – February 4

Children's Program: Floating Valentines: A Screening of The Red Balloon – February 11

25th Anniversary Event: Passwords: Molly Peacock on John Donne and George Herbert – February 11

25th Anniversary Event: Passwords: Linda Gregerson on Edmund Spenser and John Milton – February 18

Workshop: Poetic Prose and the Prose Poem with Barbara Henning – February 25

A Florianthology: An Exhibition on the Art and Poetry of Douglas Florian Opening Reception – February 26

Workshop: Memory, Image and the Poem with Eléna Rivera – February 29

A Reading by Bei Dao with Forrest Gander, Eliot Weinberger & C.D Wright: Poets House @ the 2012 AWP Conference in Chicago – March 2

Workshop: Prayer, Despair and Ecstasy with Ariana Reines – March 8

25th Anniversary Event: Passwords: Haruo Shirane on Basho and Haiku – March 10

25th Anniversary Event: Passwords: K. Silem Mohammad on Samuel Taylor Coleridge and William Wordsworth – March 15

Panel on John Keats with Michael Harper, Judith Harris, Stanley Plumly and Anne Wright – March 16

25th Anniversary Event: Passwords: Gigi Bradford on Anne Bradstreet, Phillis Wheatley and Frances E.W. Harper – March 17

Quincy Troupe on the Craft of Poetry – March 20

The Life and Work of Hans Faverey with Renee Gladman, Francis R. Jones, Eliot Weinberger and Jeffrey Yang – March 21

Children's Program: Please Bury Me in the Library with J. Patrick Lewis – March 24

25th Anniversary Event: Passwords: Mark Doty on Walt Whitman – March 24

25th Anniversary Event: Passwords: Eamon Grennan on W.B. Yeats – March 28

25th Anniversary Event: Passwords: Cole Swensen on 19th Century French Poetry – March 29

Poetry in the Branches National Institute with Guest of Honor Philip Levine – March 30 &31, 2012

Workshop: The Memory Palace with Hettie Jones – April 11

Workshop: The Whole Poem with Neil Shepard – April 12

Like a Straw Bird It Follows Me: Ghassan Zaqtan with Fady Joudah – April 13

Dutch Poets Today with Pieter Boskma, Hélène Gelèns, Erik Jan Harmens, Lucas Hirsch, John Schoorl and Joost Zwagerman – April 14

Master Class with Joan Larkin – April 14 & 15

Children's Program: Poem Runs and UnBEElievables with Douglas Florian – April 15

Seeing About: Sébastien Smirou with Pierre Joris and Andrew Zawacki – April 19,

25th Anniversary Event: Stanzas in Meditation: A Gertrude Stein Celebration – April 21

25th Anniversary Event: Passwords: C.K. Williams on Robert Frost – April 25

Poem in Your Pocket Day Community Breakfast and Poetry Read-In – April 26

Poem in Your Pocket Day: Poem in Your Pocket, Song in Your Heart – April 26

Master Class with Tom Sleigh – April 28 & 29

25th Anniversary Event: Passwords: Terese Svoboda on Kay Boyle, Lola Ridge, Hart Crane, Mina Loy and Marianne Moore – May 1

25th Anniversary Event: Passwords: Joan Richardson on Wallace Stevens – May 3

Children's Program: What If…And Other Lives of Spring Blossoming – May 5

25th Anniversary Event: Passwords: Herbert Leibowitz on William Carlos Williams – May 8

25th Anniversary Event: Passwords: Marjorie Welish on The Imagists – May 10

25th Anniversary Event: Passwords: A Seminar with Ann Lauterbach on The Objectivists – May 12

Master Class with Eileen Myles – May 12 & 13

25th Anniversary Event: Passwords: Cornelius Eady on the Harlem Renaissance – May 15 (CANCELLED)

25th Anniversary Event: Passwords: Vijay Seshadri on W.H. Auden – May 17

Master Class with Matthea Harvey – May 19 & 20

25th Anniversary Event: Passwords: Rosamond King on Caribbean Poets of the 20th Century – May 22

25th Anniversary Event: Passwords: Martín Espada on Puerto Rican Poetry – May 31

25th Anniversary Event - Children's Program: Dear Aunt Emily and Uncle Walt – June 2

25th Anniversary Event: Passwords: Lee Ann Brown on Black Mountain Poets – June 2

25th Anniversary Event: Passwords: Saskia Hamilton on John Berryman, Elizabeth Bishop and Robert Lowell – June 5

25th Anniversary Event: Passwords: Carol Muske-Dukes on the Beats – June 8

Master Class with Carol Muske-Dukes – June 9 & 10

The 17th Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge – June 11

Workshop:
Sewing, Hammering, Ploughing, Rowing, Welding, Sanding: Whatever It Takes to Finish That Poem with Scott Hightower
– June 21

Poetic City 2012 with Tina Chang, Paolo Javier, Gabriel Kahane and Suzanne Vega – June 26

Workshop: Generating Great Work with Rachel M. Simon – June 26

Members Event: Poets House Showcase Members Preview – June 30

2012 Poets House Showcase Opening Reading – June 30

We’re Floating: An Interactive Poetry Walk with Artist and Poet Jon Cotner – July 7 & 14

Showcase Reading: Naomi Replansky and Lynne Sharon Schwartz – July 10

Showcase Reading: John Ashbery – July 12

Showcase Reading: Celebrating the Collected Writings of Joe Brainard (New York Poetry Festival, Governors Island) – July 22

Poetry: Movement and Memory with Max Blagg and Wickham Boyle – July 25

Poets House Emerging Poets Residency Reading – July 26

A Tribute to Siv Cedering – September 20

Poetry Reading on Governors Island Inspired by the Art of Mark di Suvero (Nolan Park, Governor’s Island) – September 22

Children's Program: A Box Marked Summer with Bobbi Katz – September 29

Wheel with a Single Spoke: The Life and Work of Romanian poet Nichita Stănescu – October 3

Manuscript Workshop with Kathleen Ossip – October 3

Aaron Shurin on the Craft of Poetry – October 4

25th Anniversary Event - 25th Anniversary Finale: Celebrating Stanley Kunitz and Elizabeth Kray – October 6

Poetry Slam? Or Slam Poetry? with Mahogany L. Browne, Taylor Mali, James Merenda & Jeanann Verlee – October 10

Workshop: Generating, Revising, Polishing: The Practice of Writing Poetry with Martine Bellen – October 11

Workshop: Begin to Build a Poem with Estha Weiner – October 12

An Evening in Honor of Taha Muhammad Ali – October 16

The Poetics of Kitsch with Daniel Tiffany, Sianne Ngai, Joyelle McSweeney, and Johannes Goransson – October 20

Witter Bynner Fellowship Reading with L.S. Asekoff and Philip Levine – October 23,

Children's Program: Screamin’ Green Halloween Readings (World Financial Center) – October 27

Members Event: Root of a Dream: Poets House Member's Sleepover – October 27

Workshop: Shadows and Mayhem: Writing Beyond the Known with John Murillo – November 3

Russian Masters: The Life and Work of Osip Mandelstam and Marina Tsvetaeva – November 8

A Tribute to Adrienne Rich (92nd Street Y) – November 9

Master Class on Revision and Close Reading with Fanny Howe – November 10 & 11

Poets from the University of Iowa’s International Writing Program – November 10

Passwords: Marjorie Perloff on John Cage – November 13
Firespitter: Jayne Cortez with Rosamund King - November 14 (CANCELLED)

Children's Program: An Ode to Odetta with Samantha Thornhill – November 17

Passwords: David Hinton on Classical Chinese Poetry – November 30

Children's Program: A Perfect Day with Carin Berger – December 1

A Conversation with Robert Hass and E.O. Wilson (American Museum of Natural History) – December 6

Master Class with Paul Muldoon – December 8 & 9

2011

North of Invention: A Festival of Canadian Poetry (Charles Bernstein & Sarah Dowling, M NourbeSe Philip & Fred Wah, Stephen Collins & Roy Miki, a.rawlings) – January 22

North of Invention: A Festival of Canadian Poetry (Jeff Derksen & Lisa Robertson, a.rawlings & Jordon Scott) – January 23

The Transcendental Thread in American Poetry: A Seminar with Daniela Gioseffi – January 29

The Language of Conservation @ AWP w/Mark Doty, Alison Hawthorne Deming, Pattiann Rogers and Sandra Alcosser – February 4

Elizabeth Bishop at 100 – February 8

Member's Event: Advance screening of Poetry: The Movie – February 9

Children's Program: Floating Valentines: A Screening of The Red Balloon – February 12

Master Class with Anne Carson & Robert Currie: EGOCIRCUS, a collaborative workshop – February 19 & 20

Workshop: WORKshop with Priscilla Becker – Feb 22

Workshop: Writing Between the Lines with Christopher Schmidt – Feb 23

Workshop: Text, Image, Theme & Between with Jill Magi – Feb 24

Master Class with Kevin Young – March 5 & 6

What the Chapbook Means to Me – March 5

The Soul's Springtime: The Poetry of George Trakl (with Mina Pam Dick, Christian Hawley and Wayne Kostenbaum) – March 17

Passwords: Pierre Joris on Paul Celan – March 18

Children's Program: Forever Friends with Carin Berger – March 19

Illuminated Verses: Introduction to the Language of the Qur'an: A Seminar with Bruce Lawrence – March 19

A Poet's Prose: The Poetic Vision of Zbigniew Herbert (with Edward Hirsch, Alissa Valles, Adam Zagajewski) – March 24

Lost & Found: The H.D. Book by Robert Duncan (Michael Boughn, Victor Coleman, Lisa Jarnot & Elizabeth Willis) – March 26

Poetic Process & Inspiration: Jean Valentine & Brian Teare – March 31

Queer Optimism & Affective Poetry (Wendy Lee, Michael Snediker, Brian Teare & Dara Wier) – April 2

Workshop: Poetry (&) Comics with Paolo Javier – April 5

Insolent Grace: The Transatlantic Life of Alberto de Lacerda: Exhibit Opening with Jhumpa Lahiri, Christopher Middleton, Luis de Sousa & Devid Wevill –
April 6

Of the Mortal Fire: Christopher Middleton with John Yau – April 7

Workshop: Poetic Forms with Star Black – April 9

Workshop: Language Innovation with Paul Barman – April 13

Children's Program: Fairly Varied Fairy Tales with Marie Ponsot – April 14

Passwords: Karen Swenson on Robert Browning – April 14

Children's Program: Poetry & Popcorn with James Stevenson – April 16

The Grand Piano: A Collective Autobiography (Steve Benson, Carla Harryman, Tom Mandel, Ted Pearson, Bob Perelman, Kit Robinson, Ron Silliman & Barrett Watten) – April 16

Illuminated Verses: Transmutations with Moroccan Poet Mohammed Bennis – April 26

Illuminated Verses: The Traveling Word: A West African Epic (Kewulay Kamara) – April 28

Pluriverse: An Afternoon with Ernesto Cardenal – April 29

Resistance is Fertile: Harryette Mullen with Barbara Henning – April 29

Harryette Mullen with Niki Heard & Camille Rankine (Location: Cave Canem) – April 30

Illuminated Verses: Precarious Lives: Arab Poets since pre-Islamic Times; A Seminar with Mushin al-Musawi – May 3

Illuminated Verses: From Tablet to Pen: The Literary Life of Islam; A Seminar with Reza Aslan – May 5

Day-long Symposium: Bridging Cultures: Poetries of the Islamic World (Location: BMCC Tribeca Performing Arts Center) – May 7

Passwords: Myth, Fable & Fairy Tale with Marie Ponsot – May 14

The Marriage of Music & Meaning with Dorianne Laux – May 19

Master Class: Master Class with Dorianne Laux – May 21 & 22

Children's Program: Sea Tale with Richard Lewis & the Touchstone Center Ensemble – June 4

16th Annual Poetry Walk across the Brooklyn Bridge – June 13

The Language of Conservation @ ALA with Mark Doty– June 26

Showcase Reading: Jeanne Marie Beaumont, Joshua Harmon, Yehoshua November & Kathleen Ossip – July 12

Showcase Reading: Amy Holman, Paul Legault, Carol Muske–Dukes & Thomas Sleigh – July 14

Showcase Reading: Alan Gilbert, Karla Kelsey, Marie–Elizabeth Mali & Laura Newbern – July 19

Showcase Reading: New Directions 75th Anniversary celebration with Susan Bernofsky, Forrest Gander, Susan Howe, Nathaniel Mackey, Richard Sieburth, Mónica de la Torre & Eliot Weinberger – July 21

Showcase Reading: Rachel Eliza Griffiths, Albert Mobilio, Jena Osman & Evie Shockley – July 26

Children's Program: The Humpback’s Wail with Chrissie Gittins – September 10

Ten Years After September 11, 2001 Remembrance and Reconciliation Through Poetry w/ Cornelius Eady, Marie Howe, Major Jackson, J. Chester Johnson, Lawrence Joseph, Martha Rhodes Location: Trinity Church – September 11

Nerve Ant: Japanese poet Kiwao Nomura with Translators Forrest Gander and Kyoko Yoshida – September 15

Children's Program: Battery Park City Block Party – September 17

Children's Program: Poems from the Sky @ The Gallery at Lower Manhattan Cultural Council’s Art Center at Governor’s Island – September 17

Children's Program: Freshly Picked Poetry! cosponsored with Tribeca Greenmarket – September 24

25th Anniversary Event: Falling in Love with Poetry - An Introductory Seminar with Edward Hirsch - September 24 (CANCELLED)

25th Anniversary Event: Passwords: David Ferry on Gilgamesh – September 29

Children's Program: Enchanted Fairies & Elves cosponsored with Battery Park City Parks Conservancy – October 2

25th Anniversary Event: A Performance of "Bracko" with Anne Carson, Robert Currie and friends – October 4

25th Anniversary Event: Passwords: Yopie Prins on Homer and Sappho – October 4

Workshop: The Language of Music with Dave Johnson 6 Tuesdays, October 4-November 8

Workshop: Breaking Open: Overcoming Barriers with Rachel Levitsky 6 Thursdays, October 6-November 10

25th Anniversary Event: Passwords: Sheldon Pollock on Sanskrit poetry – October 12

25th Anniversary Event: Passwords: Paula Varsano on Ancient Chinese Poetry – October 13

Jane Hirshfield on the Craft of Poetry – October 19

Emily Dickinson at Poets House From the Donald & Patricia Oresman Collection Opening Reception - October 20

25th Anniversary Event: Passwords: Rosanna Warren on Latin Poetry – October 21

American Century With Rita Dove, Elizabeth Alexander, Frank Bidart, Joanna Klink, Yusef Komunyakka, and Gerald Stern. Music by Susan McKeown – October 25

Garrett Hongo on the Craft of Poetry – October 26

25th Anniversary Event: Passwords: Coleman Barks on Rumi – October 27

Children's Program: Monstrology/Alienology 101 with Johan Olander – October 29

25th Anniversary Event: Passwords: Greg Delanty and Michael Matto on Anglo-Saxon Poetry – October 29

25th Anniversary Event:Passwords: Arvind Mehrotra on Kabir– November 3

Philosopher Poet: A Reading and Conversation with Michel Deguy – November 4

25th Anniversary Event: Passwords: Jerome Rothenberg on Ethnopoetics and the Origins of Poetry – November 8

Approaching You in English: Israeli Poet Admiel Kosman with Lisa Katz – November 9

An Evening with Hungarian Poet Dénes Krusovsky – November 11

25th Anniversary Event: Children's Program: We Are Rivers with Richard Lewis and the Touchstone Center Ensemble – November 12

25th Anniversary Event: Passwords: A Seminar with Jean and Robert Hollander on Dante – November 12

“Like the Wheels of Birds”: Emily Dickinson’s Itinerary of Escape - A Talk by Marta Werner – November 15

Member's Sleepover – November 15

25th Anniversary Event: Passwords: David Young on Petrarch – November 17

Master Class with Glyn Maxwell – November 19 & 20

25th Anniversary Event: Passwords: A Seminar with Glyn Maxwell on Chaucer and Christopher Marlowe – November 19

25th Anniversary Event: Children's Program: Choose Your Own Odyssey – December 3

Passwords: A Seminar with Jen Bervin on Emily Dickinson – December 3 & 10

Master Class with Anne Waldman – December 10 & 11

2010

Poetry for Children: Floating Valentines: A Screening of The Red Balloon - February 13

Exhibition: The Fist Clenched Round My Heart: An Exhibition of Love Poetry at Poets House February 13 - March 13

Exhibition Opening: The Fist Clenched Round My Heart: An Exhibition of Love Poetry at Poets House Opening Reception - February 13

On Modern Poetry: Public Seminars with Michael Heller, The Foundations of Modern and Contemporary Poetry - February 20

On Modern Poetry: Public Seminars with Michael Heller, "No Ideas but in Things": Developments, Diversities, Dispersions, Disavowals - February 27

Master Class with Marie Ponsot - February 27 & 28

Imagining Louisiana: A Conversation & Reading with Darrell Bourque & Sheryl St. Germain, Moderated by James Tolan - March 11

Listening, Recording, Writing with Stacy Doris - March 13

Lyric Persuasions: A Conversation with Rae Armantrout & Norman Fischer - March 16

Exhibition: "How Does a Bird Imagine? What Does a Tree Know?" An Exhibition of Community-Created Poetic Spaces, Opening Reception - March 20

Exhibition: Opening Reception - March 20

The Green Man: A Panel with Carolyn Dinshaw, Michael Hrebeniak, Basil King & Thomas Meyer - March 23

Six-week Course: Visual Poetry with Jen Bervin - 6 Wednesdays, March 24–April 28

Six-week Course: The Elegy with Bhisham Bherwani 6 Thursdays, March 25–April 29

Children's Program: The Little General and the Giant Snowflake with Matthea Harvey - March 27

Black Nature: A Panel & Poetry Reading with Camille T. Dungy, Sean Hill, Yusef Komunyakaa & Evie Shockley - April 3

"Can Poetry Save the Earth?" A Panel with Sandra Alcosser, Brenda Iijima, Leonard Schwartz & Jonathan Skinner @ the 2010 AWP Conference in Denver - April 10

Spain's Bard: Jesús Aguado with Electa Arenal & Beatrix Gates - April 13

Texts to Argue Through: A Conversation with John D'Agata, Thalia Field & Jena Osman - April 16

Children’s Program: Grand Opening of the Constance Laibe Hays Children's Room at Poets House - April 17

Nordic Voices: A Reading & Conversation with Jonas J. Magnusson & Cecilia Grönberg - April 21

A Civil Feast of Jazz & Poetry with Poet Afaa Michael Weaver & Jazz Musicians Harold Anderson, Bill Lowe & Stan Strickland - April 21

The Opening of the Field: A Conversation with Nalini Nadkarni & Leonard Schwartz - April 22

The Whole Island: Six Decades of Cuban Poetry with Maria Isabel Alfonso, Lourdes Gil, James Irby, Mark Weiss & Christopher Winks - April 27

Poem in Your Pocket Day with Poets House- April 29

Nox: From Box to Book with Anne Carson & Currie - April 29

Children's Program: "How Does a Bird Imagine? What Does a Tree Know?" with Richard Lewis - May 1

It's About Nature: Children's Learning & the Poetic Experience with Richard Lewis - May 1

Annual Chapbook Festival @ CUNY Graduate Center - May 3 & May 4

Close Observation: The Poetics of Flora & Fauna: A Reading & Conversation with Diane Ackerman & Kimiko Hahn- May 5

Chile's Dante: An Evening with Raúl Zurita & Anna Deeny - May 6

Praises & Offenses: Women Poets from the Dominican Republic with Linda M. Rodriguez Guglielmoni, Judith Kerman, Ylonka Nacidit-Perdomo & Angela Hernández Núñez - May 11

Ecopoetics After Copenhagen: Poetry & Biodiversity: A Public Seminar with Jonathan Skinner - May 12

Ecopoetics After Copenhagen: Poetry & Watersheds: A Public Seminar with Jonathan Skinner - May 14

Ecopoetics After Copenhagen: Urban Field Poetics: A Writing Workshop with Jonathan Skinner - May 15

Back Home: A Conversation & Reading with Maurice Manning & Norman Minnick - May 13

Children's Program: My Life as a Blue Elephant with Calef Brown - May 15

Language of the Neighborhood: Chinese Poetry Today with Arthur Sze & Lucas Klein - May 18

Sweethearts of Rhythm: An Evening with Marilyn Nelson & Jerry Pinkney - May 20

Ecopoetical Futures: A Panel with Marcella Durand, Brenda Iijima, Ted Mathys & Tyrone Williams - May 25

Elements & Energies: Robert Hass & Brenda Hillman on Poetry, Ecology & Environmental Action - May 27

Children's Program: River of Words with Robert Hass - May 29

An Ethics Occurs at the Edge of What We Know: A Seminar with Brenda Hillman - May 29

Robert Hass & Brenda Hillman in the Great Outdoors: A Reading - May 29

What Love Comes To: A Celebration of Ruth Stone with Chard deNiord, Toi Derricotte, Sandra Gilbert, Dorianne Laux, Sharon Olds, Bianca Stone, & Hillery Stone - June 8

Poetry Walk: The 15th Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge: A Benefit for Poets House with Anne Carson, Tina Chang, Galway Kinnell, Thomas Lux & Bill Murray June 14

Flow–Winged Crocodile: A Noh Play by Leslie Scalapino. Directed by Fiona Templeton, with Katie Brown, Stephanie Silver and Julie Troost. Dance by Molissa Fenley. Music by Joan Jeanrenaud. Projected drawings by Eve Biddle. Technical director: Ray Roy III - June 19 & June 20

Memorial for Leslie Scalapino with Petah Coyne, Simone Fattal, Joan Retallack, Charles Bernstein, Susan Bee, Ann Lauterbach, Susan Howe, Paolo Javier, Molissa Foley, Fiona Templeton, Laura Elrick, Rodrigo Toscano, Steve Clay, Rachel Levitsky, Susan Landers, James Sherry, Brenda Iijima, Pierre Joris, Judith Goldman, E. Tracy Grinnell & Tom White at The Poetry Project at St. Marks Church - June 21

The 18th Annual Poets House Showcase - June 28-July 31

Exhibition: Gathering: An Exhibition of Poems & Prints by Ed Colker June 28 -October 9

Exhibition: Radiance: An Exhibition of Paintings by James Walton Fox June 28 -October 9

Poetic City: A Celebration of the Poetry and Music of Haiti, with L'Orchestre Septentrional, Jacqueline Beauge-Rosier, Anthony Phelps, Josaphat-Robert Large and Janine Tavernier, in Rockefeller Park - July 7

Exhibition Opening: Gathering: An Exhibition of Poems & Prints by Ed Colker Opening Reception July 8

Exhibition Opening: Radiance: An Exhibition of Paintings by James Walton Fox Opening Reception - July 8

Poets House Showcase Reading with Julie Sheehan, Leslie Chang, Terese Svoboda & Mark Bibbins - July 13

Poets House Showcase Reading with Ryan Murphy, Estha Weiner, Maureen McLane & Evelyn Reilly - July 15

Poets House Showcase Reading with Matvei Yankelevich, Indigo Moor, Monica Youn & Nathalie Handal - July 20

Poets House Showcase Reading with Tan Lin, Rachel Levitsky, Joanna Fuhrman & Ken Chen - July 22

Poets House Showcase Reading featuring Persistent Voices: An Anthology of Poets Lost to AIDS with Star Black, Cyrus Cassells, Douglas Crase, Mina Pam Dick, Patricia Spears Jones, Timothy Liu & Dante Michaux - July 27

Other Worlds: A Reading & Discussion of the Poetry of Afzal Ahmed Syed with Arsalan Kahn, Shehla Naqvi & Mahwash Shoaib - September 29

New York Inferno: Eileen Myles with Douglas A. Martin - September 30

The Art of Losing with Nick Flynn, Marie Howe & Kevin Young - October 2

Six-week Course: Vision and Revision with Neil Shepard - October 5-November 9

Six-Week Course: Basic and Bold: The Remix with Patricia Spears Jones - October 6–November 10

Greek Avant-Gardist: Demosthenes Agrafiotis with John Sakkis - October 6

Six-Week Course: The Chapbook with Anna Moschovakis - October 7–November 18

Nordic Voices: Jörgen Gassilewski & Anna Hallberg with Charles Bernstein - October 7

Open House New York at Poets House - October 10

Passwords: Kathleen Norris on Biblical Themes in Contemporary Poetry - October 14

Spiritual Poetics: A Seminar with Kathleen Norris - October 16

Poets & Readers Together: W. S. Merwin Visits with Librarians at Poets House - October 21

Children's Program: The Monsterologist with Bobbi Katz – October 23

Workshop: Structural Excavations with Lisa Jarnot – October 23 and 24

Passwords: Archie Burnett and Christopher Ricks on A. E. Housman – October 27

Engaged Poetics with Andy Croft, Minnie Bruce Pratt & Thomas Sayers Ellis (replacing Afaa Michael Weaver) Location: Lillian Vernon Creative Writers House NYU – October 29

A Mirror for the Twentieth Century: An Evening with Adonis – November 1

A Nuyorican State of Mind: The Life & Writing of Pedro Pietri with Bob Holman, Marilyn Kiss, Jesus Papoleto Melendez, Nancy Mercado, Myrna Nieves, Dan Shot & Quincy Troupe – November 4

Passwords: Jerome Rothenberg on Experimental Romanticism & the Roots of Contemporary Poetics – November 5

Children's Program: World Record Imaginations with Karen Benke – November 6

Radical Poetics and Secular Jewish Culture with Maria Damon, Hank Lazer, Stephen Paul Miller & Alicia Ostriker – November 11

(Re) writing Culture with Sueyeun Juliette Lee, Craig Santos Perez & Barbara Jane Reyes – November 13

A Sweetness Buried in the Mind: Gerald Stern with Ross Gay – November 18

The Lost Poetry of World War II: A Seminar with Daniel Swift – November 20

Workshop: Poems, Prayers & Possession with Gabrielle Calvocoressi – November 20 & 21

Children's Program: Wind, Ice & Other Tremblings of Winter with Richard Lewis December 4

Master Class with Edward Hirsch – December 4 & 5

2009
Force of Light: A Multimedia Tribute to the Life & Poetry of Paul Celan with Fiona Templeton & Barbez, at the Museum of Jewish Heritage January 7

Poetry In The Branches: Poetry Westchester! Poets on Poetry: Vijay Seshadri on Elizabeth Bishop, at Mount Pleasant Public Library February 8

The Literary Universe: The Library in Poetry and the Imagination, with Catherine Bowman, Nancy Kuhl, Geoffrey O’Brien, Nathalie Stephens & Kevin Young, at the 2009 AWP Conference in ChicagoFebruary 14

A Tribute to Reginald Shepherd with Timothy Donnelly, Marilyn Hacker, Timothy Liu, Kevin Prufer, Evie Shockley, Susan Stewart & Yerra Sugarman, at Lillian Vernon Creative Writers House, NYU March 12

Children's Event: Poetry for Children: The Magical Alphabet of Spring with Lee Ann Brown, at NYPL Mulberry Street Branch March 21

Workshop: Breaking Through: A Generative Workshop for All with Marie Howe April 1-22

Showcase: The 17th Annual Poets House Showcase, at NYPL Jefferson Market Branch April 4-11

Showcase Opening: The 17th Annual Poets House Showcase Opening Reception at NYPL Jefferson Market Branch April 4

Children's Event: Cats on Trains, Bats on Planes: Poetic Travels with Patricia Hubbell, at NYPL Mulberry Street Branch April 4

Poetry In The Branches: Poetry Westchester! Neglected No More: Samuel Menashe Recites His Poetry, at Mount Pleasant Public Library April 5

Celebrating Constantine P. Cavafy with Mark Doty, Olympia Dukakis, Daniel Mendelsohn and Maria Tucci, at The Great Hall, Cooper Union April 13

Radical Precision: The Poetry of Stephen Dunn, at Barnes & Noble Tribeca April 17

From the Dark Surealist: The Poetry & Prose of Unica Zürn with Mary Ann Caws, Pierre Joris, Jill Magi, Anna Moschovakis, Caroline Rupprecht, and Frederic Tuten, at The Drawing Center April 23

Workshop: Writing Away from the Surface with Patricia Smith May 6-June 10

Children's Event: Poetry for Children: A Drop of Water, A Splash of Sound with Richard Lewis, at NYPL Mulberry Street Branch May 9

A Tribute to Jack Gilbert with Jack Gilbert, Jim Finnegan, Linda Gregg, Mary Karr, Henry Lyman, Meghan O'Rourke and Gerald Stern, at NYU Cantor Film Center May 12

The House That Jack Built: A Jack Spicer Symposium with Dodie Bellamy, Anselm Berrigan, Julian T. Brolaski, CA Conrad, Samuel R. Delany, Larry Fagin, Peter Gizzi, Kevin Killian, Basil King, Douglas A. Martin, Jennifer Moxley, Harris Schiff, Rod Smith, George Stanley, Lewis Warsh & Karen Weiser, at The Poetry Project @ St. Mark's Church May 15

Italian Poetry Now with Maria Attanasio, Carla Billitteri, Giovanna Frene, Marco Giovenale, Milli Graffi and Jennifer Scappettone, panel at Italian Cultural Institute May 26

Italian Poetry Now with Maria Attanasio, Carla Billitteri, Giovanna Frene, Marco Giovenale, Milli Graffi and Jennifer Scappettone, reading at The Poetry Project @ St. Mark’s Church May 27

Children's Event: Poetry for Children: Backwards, Forwards: A Scroll Workshop with Sophie Blackall, at NYPL Mulberry Street Branch June 6

Poetry Walk: The 14th Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge to Benefit Poets House, with Galway Kinnell, Thomas Lux, Natasha Trethewey, with special guest Bill Murray June 8

Poetic City: A Poets House Celebration, with Jane Hirshfield, Major Jackson, Ed Sanders, Brenda Shaughnessy and Meredith Monk, at Nelson A. Rockefeller Park, Battery Park City June 10

Writing the Hudson River: 400 Years of Poetic Discovery with Wayne Franklin, Judith Richardson, Nancy Willard and Mark Wunderlich, at Wave Hill July 12

A Housewarming Party for Poets House September 25

Children's Event: Invocation of the Muse with Kurt Lamkin September 26

Invocation of the Muse: Poets & Musicians Toast the New Poets House, at Nelson A. Rockefeller Park in Battery Park City September 26

Songs of Ascension: The Psalms & Other Sky-Bound Structures. A Conversation between Norman Fischer & Meredith Monk October 6

Like Most Revelations: Richard Howard in Conversation with Timothy Donnelly & Brenda Wineapple October 7

Correspondences: A Reading & Conversation with Charles Bernstein & Régis Bonvicino October 14

Living in Advance: A Tribute to David Bromige with Charles Bernstein, Corina Copp, Rachel Levitsky, Daniel Nohejl, Bob Perelman, Nick Piombino, Ron Silliman, Gary Sullivan, Geoffrey Young & Others October 16

Children's Event: Poetry for Children : Old Days, New Days: A Celebration of Daylight with Richard Lewis October 17

Passwords: John Felstiner Asks, "Can Poetry Save the Earth?" October 20

Workshop: Public Seminars with John Felstiner: "Can Poetry Save the Earth?" October 21 & 22

Sudden Orpheus: A Puppet Show by Ariel Goldberger & Leonard Schwartz October 23

Sudden Orpheus: A Puppet Show by Ariel Goldberger & Leonard Schwartz, followed by a panel with Thalia Field, Edwin Frank, Ariel Goldberger, Claudia Orenstein & Leonard Schwartz October 24

Past the Barriers: The Poetry & Poetics of Thom Gunn. A Conversation with John Peck & Brian Teare, introduced by Joshua Weiner October 27

The Poetry of Thom Gunn with Alfred Corn, Elaine Equi, Wendy Lesser, Robert Pinsky, Robert Polito, Tom Sleigh & Joshua Weiner, at The New School October 28

The Wind Shifts: New Latino Poetry. Panel with Brenda Cárdenas, Gina Franco, Urayoán Noel & Rich Villar, Moderated by Francisco Aragón; Reading with Brenda Cárdenas, David Dominguez, Gina Franco & Scott Inguito October 29

Polish Poetry Now: Panel Moderated by Bill Johnston & Benjamin Paloff November 3

Polish Poetry Now: Reading with Tadeusz Dabrowski, Bozena Keff, Marzanna Kielar & Tomasz Rózycki - November 4

Correspondences: A Reading & Conversation with Goran Sonnevi & Rika Lesser, Introduced by Richard Howard November 5

Correspondences: A Reading & Conversation with Angela Jackson & Patricia Spears Jones November 12

Children's Event: Poetry for Children: The Buzz with Naomi Shihab Nye November 14

Transfer: A Seminar with Naomi Shihab Nye November 14

Passwords: Kit Robinson on "Time is/Was: Writing Memory in the Discontinuous Present" November 17

500 Years of Latin American Poetry, with Sergio Bessa, Mónica de la Torre, LaTasha Nevada Diggs, Michelle Gil-Montero, Bob Holman, Simon Pettet, Rodrigo Toscano, Cecilia Vicuña, Anne Waldman & Molly Weigel, Introduced by Cecilia Vicuña November 18

Exhibition: Robert Frost's Annual Christmas Cards - December 2, 2009 - January 30, 2010

Exhibition Opening: Robert Frost's Annual Christmas Cards Opening Reception - December 2

2008
A Tribute to Gerald Stern, with Jorie Graham, Edward Hirsch, Li-Young Lee, Anne Marie Macari, Ira Sadoff, Alan Soldofsky and Gerald Stern, at the 2008 AWP Conference in New York City February 2

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop with Hettie Jones, at Mount Pleasant Public Library February 4-March 17

String Talks: A Reading and Performance by Anne Carson, at Skirball Center for Performing Arts, New York University February 8

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop with Hettie Jones, at Mount Pleasant Public Library February 11-March 24

Alice Quinn: Twenty Years of Poetry at The New Yorker, with Henri Cole, Deborah Garrison, Eamon Grennan, Yusef Komunyakaa, Vijay Sheshadri, Jean Valentine & Matthew Zapruder, at The Theresa Lang Center, Arnold Hall New School University February 21

Branching Out: Branching Out Fresno: Carl Phillips on Walt Whitman February 25

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Writing Workshop with Erica Fabri, at Town of Pelham Library February 25-April 14

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop with Steve Sher, at Larchmont Public Library February 26-April 1

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop with Estha Weiner, at Hastings-on-Hudson Public Library March 1-April 12

Branching Out: Branching Out Hartford: Susan Stewart on Anna Akhmatova March 2

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop with Caitlin McDonnell, at Katonah Village Library March 3-April 7

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop with Rachel Simon, at White Plains Public Library March 4-April 15

Harlem Renaissance Revisited, with John Keene, Mendi + Keith Obadike & Evie Shockley, at Tribeca Performing Arts Center March 4

Branching Out: Branching Out Little Rock: Mark Doty on E. E. Cummings March 6

Children's Event: Poetry for Children: First Fridays at the Children's Museum of the Arts March 7, April 4, May 2, June 6

Children's Event: Poetry for Children: Pocket Poems with Bobbi Katz, at NYPL Mulberry Street Branch March 8

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop with Joanna Fuhrman, Town of Pelham Library March 13-April 17

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop Publication Party and Reading with Hettie Jones March 17

Passwords: Robert and Jean Hollander on The Divine Comedy, at NYPL Mulberry Street Branch March 19

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop Group Reading March 24

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop with Joanna Fuhrman, at Irvington Public Library March 25-May 6

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop with Rachel Simon, at Scarsdale Public Library March 26-May 7

Branching Out: Branching Out Salt Lake City: Kay Ryan on Emily Dickinson - March 26

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Poetry Reading by Edward Hirsch, at Mount Pleasant Public Library March 30

Branching Out: Branching Out New Orleans: Hettie Jones on Beat Poets, at New Orleans Public Library April 1

Branching Out: Branching Out Milwaukee: Molly Peacock on Edna St. Vincent Millay, at Milwaukee Public Library April 3

Children's Event: National Poetry Month for Kids at the NYPL Mulberry Street Branch April 4, April 11 and April 18

Children's Event: Poetry for Children: The Enchanted World of Nancy Willard, at the NYPL Mulberry Street Branch April 5

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! The Beat Poets: a talk by Hettie Jones, at Mount Pleasant Public Library April 6

Branching Out: Branching Out Fresno: Molly Peacock on Edna St. Vincent Millay April 7

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop Group Reading April 7

The Shape of Disclosure: George Oppen Centennial Symposium, with Stephen Cope, Thom Donovan, Norman Finkelstein, Peter Gizzi, E. Tracy Grinnell, Michael Heller, Eric Hoffman, Romana Huk, Erica Hunt, Burt Kimmelman, Geoffrey O’Brien, Peter O’Leary, Kristin Prevallet, Anthony Rudolf, Hugh Seidman, Harvey Shapiro, Lee Spinks, Stacy Szymaszek & John Taggart, at Tribeca Performing Arts Center April 8

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop Group Reading with Steve Sher April 12

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop Group Reading with Estha Weiner April 12

Showcase: The 16th Annual Poets House Showcase, at NYPL Jefferson Market Branch April 12-19

Showcase Opening: The 16th Annual Poets House Showcase Opening Reception, at NYPL Jefferson Market Branch April 12

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Writing Workshop Publication Party and Reading with Erica Fabri April 14

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Writing Workshop Publication Party and Reading with Rachel Simon April 15

Correspondences: Reading and Conversation with Edward Hirsch, Marie Howe & Eugene Schlanger, at Wall Street Rising April 16

Poem in Your Pocket Day: Poems of Transport: A Poem-in-Your-Pocket Day Collaboration between Poets House and N.Y. Waterway, at N.Y. Waterway/World Financial Center Terminal April 17

Branching Out: Branching Out Little Rock: Kay Ryan on Emily Dickinson April 17

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop Group Reading with Joanna Fuhrman April 17

Branching Out: Branching Out New Orleans: Mark Doty on E. E. Cummings April 22

Writers Showcase: An Evening in Battery Park City with Dave Johnson and Poets House, at Chevy's Restaurant April 23

Branching Out: Branching Out Salt Lake City: Hettie Jones on Beat Poets April 23

Branching Out: Branching Out Jacksonville: Molly Peacock on Edna St. Vincent Millay April 26

Branching Out: Branching Out Little Rock: Eavan Boland on W.B. Yeats May 1

Branching Out: Branching Out Milwaukee: Martín Espada on Pablo Neruda - May 1

Correspondences: Bilingual Reading and Conversation, with Coral Bracho and Forrest Gander May 3

Branching Out: Branching Out Jacksonville: Hettie Jones on Beat Poets - May 6

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop Publication Party and Reading with Joanna Fuhrman May 6

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop Publication Party and Reading with Rachel Simon May 7

"We're All So Damned Happy It Stinks!" Readings and Responses by John Godfrey, Lisa Jarnot, Aaron Smith and others, at NYU's Fales Library May 8

Children's Event: Poetry for Children: Wondrous Light, Wondrous Air with Richard Lewis, at the NYPL Mulberry Street Branch May 10

Passwords: Raymond P. Scheindlin on Judah Halevi, at the NYPL Mulberry Street Branch May 14

Branching Out: Branching Out Hartford: Hettie Jones on Beat Poets May 18

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Poetry Reading by Tom Sleigh, at Mount Pleasant Public Library May 18

Children's Event: Poetry for Children: Creatures of Collage with Carin Berger, at the NYPL Mulberry Street Branch June 7

Poetry Walk: The 13th Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge to Benefit Poets House, with Martín Espada, Galway Kinnell, Thomas Lux and Marilyn Nelson June 9

Poetic City: A Poets House Celebration, with Cornelius Eady, Matthea Harvey, Fanny Howe, Li-Young Lee, Kay Ryan and others, at Nelson A. Rockefeller Park, Battery Park City June 18

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop with Joanna Fuhrman, at Mount Pleasant Public Library September 8-October 6

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop with Steven Sher, at Somers Public Library September 11-25

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop with Estha Weiner, at Hastings-on-Hudson Public Library September 13-27

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop with Joanna Fuhrman, at Mount Pleasant Public Library September 15-October 6

Form and Function: A Symposium on the Intersection of Poetry & Architecture with A.S. Bessa, Gregg Biglieri, Louise Braverman, Carlos Brillembourg, Brenda Coultas, Rubén Gallo, Patricia Spears Jones, Mónica de la Torre, Susan Mitchell, Frances Richard, Susan Stewart, Jill Stoner, Mónica de la Torre & Marjorie Welish September 27

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop with Rachel Simon, at White Plains Public Library October 7-28

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop with Clara Sala, at Mount Vernon Public Library October 8-29

Passwords: Pablo Medina on Octavio Paz October 9

Children's Event: Poets House in Battery Park City, Preview Festivities: Poetry for Children: Your Song Is a Map of the City with Chris Martin October 11

Poets House in Battery Park City, Preview Festivities: Poetry Walking Tours of Battery Park City October 11

Poets House in Battery Park City, Preview Festivities: Ode to the City: A Poetic Fanfare for New York City with Edward Field, Joan Larkin, Charles Simic, Patricia Smith and John Yau October 11

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop with Joanna Fuhrman, at Irvington Public Library October 15-November 5

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop with Jason Schneiderman, at Pelham Public Library October 16-30

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop Group Reading with Steve Sher October 16

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop Group Reading with Estha Weiner October 18

Children's Event: Poetry for Children: Monstrology 101 with Johan Olander October 25

A Helen Adam Halloween with Edmund Berrigan, Charles Bernstein, Lee Ann Brown, Bob Holman, Susan Howe, Serena Jost, Dan Machlin, Julie Patton, Kristin Prevallet and Cecilia Vicuña October 29

Language for a New Century: Contemporary Poetry from the Middle East, Asia & Beyond - An Alternate Vision: Panel Discussion October 30

Language for a New Century: Contemporary Poetry from the Middle East, Asia & Beyond: A Reading with Mei-Mei Berssenbrugge, Tina Chang, Monica Ferrell, Eric Gamalinda, Kimiko Hahn, Nathalie Handal, Cathy Park Hong, Khaled Mattawa, Ravi Shankar & Barbara Tran October 30

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop with Steven Sher, at Rye Free Reading Room October 30-November 13

A Tribute to Jane Cooper with Kazim Ali, Jill Bialosky, Martha Collins, Galway Kinnell, Eva Kollisch, Beatrix Gates, Marie Howe, Jan Heller Levi, Thomas Lux & Jean Valentine November 11

Correspondences: A Reading & Conversation with Isabelle Garron, Pierre Joris & Sarah Riggs November 13

Children's Event: The Right Stuff: Astronaut Training with Meghan McCarthy November 15

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop Group Reading with Joanna Fuhrman November 16

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop Group Reading with Rachel Simon November 18

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop Publication Party with Clara Sala November 19

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop Group Reading with Jason Schneiderman November 20

Correspondences: A Reading & Conversation with Nathaniel Tarn & Eliot Weinberger November 20

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Teen Poetry Writing Workshop Publication Party with Joanna Fuhrman December 3

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! Adult Poetry Writing Workshop Group Reading with Steve Sher December 4

Poetry in the Branches: Poetry Westchester! The Poetry of Federico García Lorca: A Dramatic Reading with Dominique Borel and Suzanne Khuri, and Guitar Accompaniment by Ian Banks, at Mount Pleasant Public Library December 7

2007
Strong Is Your Hold: An 80th Birthday Tribute to Galway Kinnell with Robert Bly, E. L. Doctorow, Mark Doty, Cornelius Eady, Edward Hirsch, Marie Howe, Yusef Komunyakaa, Anne Marie Macari, Sharon Olds, Grace Paley, Gerald Stern & C.K. WilliamsFebruary 1

Branching Out: Branching Out NYC: Robert Pinsky on Robert Frost & William Carlos Williams February 6

Branching Out: Branching Out Fresno: Jane Hirshfield on Bashō February 8

Children's Program: Poetry in the Children’s Room: Floating Valentines—The Red Balloon February 10

Poetry in the Presence of Sculpture with Brenda Iijima, Jill Magi, Sawako Nakayasu & Srikanth Reddy February 11

6-Week course: Revealing and Concealing: The Self in Poetry with Rachel M. Simon February 21-March 28

Branching Out: Branching Out New Orleans: Elizabeth Alexander on Gwendolyn Brooks February 27

Passwords: David Meltzer on West Coast Beats February 27

Semina Poets: Gallery Tour with David Meltzer February 28

Poetry in the Branches: Adult Writing Workshop with Corie Feiner at St. George Library Center March 3-April 14

Branching Out: Branching Out Hartford: Elizabeth Alexander on Gwendolyn Brooks March 4

Branching Out: Branching Out NYC: E. Ethelbert Miller on Langston Hughes March 6

6-Week course: Animal Forms with Priscilla Becker March 6-April 10

Poetry in the Branches: Teen Writing Workshop with Joanna Fuhrman at Briarwood Branch March 6-April 17

Poetry in the Branches: Teen Writing Workshop with Helen Decker at Richmondton Branch March 7-April 18

Poetry in the Branches: Teen Writing Workshop with Ginny Wiehardt at St. George Library Center - March 9-April 20

Lyric Poetry Festival with David Baker, Linda Gregerson, Stanley Plumly & Ann Townsend March 10

Passwords: Martha Ronk on Shakespeare March 13

M. Nourbese Philip and Misani March 15

Poetry in the Branches: Teen Writing Workshop with Sydney A. Francis at Port Richmond Branch March 19-April 30

Passwords: Elizabeth Arnold on George Oppen March 20

Master Class: Master Class with Annie Finch March 24-25

Data Loss and Memory: Poetics of the Digital Era. A Talk by Caroline Bergvall March 27

Poetry in The Branches: Open Mic featuring Corie Feiner March 28

Showcase: 15th Annual Poets House Showcase March 31 - April 30

Showcase: Poets House Showcase Opening Reception March 31

Poetry in the Branches: Open Mic featuring Jim Tolan at St. George Library Center March 31

Poetry in the Branches: Teen Writing Workshop with Ginny Wiehardt at Woodside Branch April 4-May 16

Branching Out: Branching Out Little Rock: Carl Phillips on Walt Whitman April 5

Children's Program: Poetry in the Children’s Room: Once Around the Sun and Other Travels with Bobbi Katz April 7

6-Week course: The Quality of Being Present with Scott Hightower April 11-May 6

Branching Out: Branching Out Milwaukee: E. Ethelbert Miller on Langston Hughes April 12

Master Class: Master Class with C. K. Williams April 14

Branching Out: Branching Out NYC: Susan Stewart on Anna Akhmatova April 17

6-Week course: Collaborations with Jen Bervin April 17-May 22

Poetry in the Branches: Teen Writing Workshop with Erica Fabri at Elmhurst Branch April 20-June 1

Branching Out: Branching Out New Orleans: Eamon Grennan on Emily Dickinson April 21

Cuba's Bard: A Conversation with José Kozer, Ammiel Alcalay and Mark Weiss April 24

Branching Out: Branching Out Salt Lake City: Paul Muldoon on Robert Frost April 25

Branching Out: Branching Out Milwaukee: Ron Padgett on Frank O'Hara and Kenneth Koch April 26

A Tribute to César Vallejo with Jayne Cortez, Mariela Dreyfus, Clayton Eshleman, Forrest Gander, Edward Hirsch, Sam Shepard, Mónica de la Torre, Cecilia Vicuña & Anne Waldman April 26

Poetry in the Branches: Open Mic featuring Corie Feiner at St. George Library Center - April 28

Showcase Event: International Voices: World Poetry at Poets House with Homero Aridjis, Elizabeth Macklin, Kirmen Uribe, Nabeel Yasin, Breyten Breytenbach, José Luís Peixoto, Pia Tafdrup and Saadi Youssef April 28

Branching Out: Branching Out Fresno: Hettie Jones on The Beat Poets April 30

Poetry in the Branches: Teen Writing Workshop with Willie Perdomo at Broadway Branch May 1-June 12

Branching Out: Branching Out Little Rock: E. Ethelbert Miller on Langston Hughes May 3

The Poetics of Walking: Baudelaire and Beyond with Brenda Coultas, Lytle Shaw, Jonathan Skinner & Stephen Vincent May 4

Workshop: The Poetics of Walking: Weekend Poetry Walks with Brenda Coultas, Lytle Shaw, Jonathan Skinner & Stephen Vincent May 5

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Sea Whisperings from the Smallest of Shells with Richard Lewis May 5

Branching Out: Branching Out Hartford: Molly Peacock on Edna St. Vincent Millay May 6

Master Class: Branching Out Jacksonville: Edward Hirsch on Federico García Lorca May 8

Transparency and the Invisible with Alan Gilbert, Ann Lauterbach, Lesle Lewis & Mónica de la Torre May 10

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: The Sun Returns, The Day Begins: A Journey of Poems with Richard Lewis May 19

The Enigmatic Life of E. A. Lacey. A Conversation on Queer Literary History with Wayne Koestenbaum and R. M. Vaughan May 22

Branching Out: Branching Out Salt Lake City: Vijay Seshadri on Elizabeth Bishop May 23

Poetry Walk: Twelfth Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge with Kimiko Hahn, Major Jackson, Galway Kinnell, Thomas Lux and special guests Bill Murray and Oliver Platt June 11

Branching Out: Branching Out Jacksonville: E. Ethelbert Miller on Langston Hughes June 12

Poetic City: Celebration on the Waterfront with Chris Abani, Thomas Sayers Ellis, Suji Kwock Kim, Carol Muske-Dukes, U Sam Oeur, Mark Strand, Franz Wright and musical performances by Taylor McFerrin (@ Nelson Rockefeller Park, Battery Park City) June 20

Always Beginning: Maxine Kumin in Conversation with Sharon Olds & Karen Swenson September 27

Branching Out: Branching Out Milwaukee: Hettie Jones on Beat Poets September 27

Children's Program: Poetry for Children: A, B, See: A Collage Workshop with Robert Warner September 29

Branching Out: Branching Out Jacksonville: Carl Phillips on Walt Whitman October 2

Passwords: Simon Armitage on Ted Hughes October 4

Branching Out: Branching Out Little Rock: Donna Masini on June Jordan October 4

Workshop: Poetry Intensive with Simon Armitage October 5 & 6

Visitations: Edgar Allan Poe and Mark Twain at Wave Hill with Thomas Devaney & Carol Muske-Dukes October 7

Branching Out: Branching Out Hartford: Martín Espada on Pablo Neruda October 7

Passwords: Dick Davis on Persian Poetry October 9

Poetics of the Condensery: Elaine Equi & Aram Saroyan on Minimalist Poetry October 11

Branching Out: Branching Out Milwaukee: Jane Hirshfield on Basho October 11

Workshop: 2007 Poetry In The Branches National Institute October 12-13

Branching Out: Branching Out Jacksonville: Kay Ryan on Emily Dickinson October 16

The Evolution of Contemporary Chinese Poetry: A Panel with Cao Shuying, Cris Mattison, Eleni Sikelianos, Sun Yi & Zhang Er October 16

Beyond the Ideogram: Readings from Contemporary Chinese Poetry with Martine Bellen, Cao Shuying, Charles Borkhuis, Caroline Crumpacker, Joseph Donahue, John High, Bob Holman, Charles Laughlin, Ma Lan, Rachel Levitsky, Cris Mattison, Leonard Schwartz, Sun Yi, Zhang Er & Zhang Zhen October 17

Branching Out: Branching Out Salt Lake City: Molly Peacock on Edna St. Vincent Millay October 17

Children's Program: Poetry for Children: Through a Marble Brightly: Art and Writing Workshop with Richard Lewis October 20

Workshop: Events for Teachers, Parents & Writers: The Thread at Play: A Poetry of the Simplest of Objects with Cecilia Vicuña & Richard Lewis October 20

Branching Out: Branching Out Fresno: Pablo Medina on Octavio Paz October 22

Branching Out: Branching Out Little Rock: Mark Doty on E. E. Cummings November 1

Branching Out: Branching Out Hartford: Carol Muske-Dukes on Sylvia Plath November 4

Branching Out: Branching Out Fresno: Kay Ryan on Emily Dickinson November 5

Branching Out: Branching Out New Orleans: Edward Hirsch on Federico García Lorca November 6

Book Sale: Poets House Pre-Holiday Book Sale - November 6-10

Poetry In The Branches: Events for Teens: Spinning Verses: Writing Workshop for Teens with Helen Frost @ New York Public Library, Mulberry Street Branch November 10

Passwords: Maggie Nelson on Women and the New York School @ Tribeca Performing Arts Center November 13

A Night Out with the New York School: with Kim Gordon, Wayne Koestenbaum, Bernadette Mayer, Eileen Myles, Maggie Nelson, Yvonne Rainer and Carolee Schneemann @ Tribeca Performing Arts Center November 13

The Invention of Farewell: A Poets House Celebration. A fond farewell to 72 Spring Street, hosted by Star Black, Tina Chang, Jayne Cortez, Mark Doty, Kimiko Hahn, Edward Hirsch, Bob Holman, Marie Howe, Hettie Jones, Patricia Spears Jones, Yusef Komunyakaa, Jan Heller Levi, Philip Levine, Donna Masini, Honor Moore, Gregory Pardlo, Willie Perdomo, Tom Sleigh, Tracy K. Smith, Gerald Stern, Jean Valentine, Cecilia Vicuña and others November 17

Branching Out: Branching Out New Orleans: Ron Padgett on Frank O'Hara and Kenneth Koch November 20

Branching Out: Branching Out Salt Lake City: E. Ethelbert Miller on Langston Hughes November 28

An Eightieth Birthday Tribute to Philip Levine with Kate Daniels, E.L. Doctorow, Edward Hirsch, Galway Kinnell, Yusef Komunyakaa, Philip Levine, Malena Mörling, Sharon Olds, Tom Sleigh, Gerald Stern, Jean Valentine & Charles Wright @ Cooper Union November 29

Our Emily Dickinson: A 21st Century Response by Artists and Writers with Jen Bervin, Susan Howe, Eliot Weinberger & Brenda Wineapple @ Tribeca Perfcorming Arts Center December 6

A Tribute to Grace Paley with Wesley Brown, Allan Gurganus, Amy Hempel, A.M. Homes, Galway Kinnell, Naomi Replansky, Lynne Sharon Schwartz, Gerald Stern & Jean Valentine @ New School University December 12

2006
Exhibition: Unlikely Angel: Dwight Ripley & the New York School, Curated by Douglas Crase On view February 9 through March 18

Exhibition Opening: Unlikely Angel: Dwight Ripley & the New York School, Curated by Douglas Crase Opening Reception February 9

Catalan Poetry Symposium: A Day Long Festival. Keynote by Harold Bloom With Sergio Bessa, Manuel Forcano, Hillary Gardner, Melcion Mateu, Mary Ann Newman, Francesc Parcerisas, Marta Pessarrodona, Jaume Subirana & Christopher Whyte February 11

Children’s Program: Poetry in the Children’s Room: Floating Valentines—The Red Balloon February 11

Passwords: Vincent Katz on Sextus Propertius February 16

Passwords: Tony Hoagland on Larry Levis February 23

Master Class: Master Class with Tony Hoagland on Image, Diction, Rhetoric February 25-26

Exhibition Event: Unlikely Angel: Another Look at New York School Origins With Douglas Crase, Ann Lauterbach, David Lehman & Jed Perl March 2

6-week Course: Writing from the Outside with Rachel Levitsky March 7–April 11

Poetry in The Branches: Teen Writing Workshop with Nadine Mozon at St. George Library Center March 7-April 4

Poetry in The Branches: Adult Writing Workshop with Lisa Rhoades at Richmondtown Branch March 15-April 5

A Tribute to Ronald Johnson With Joel Bettridge, Barbara Cole, Joshua Corey, Peter O'Leary, Jena Osman & Jonathan Skinner March 16

Branching Out: Edward Hirsch on Federico García Lorca (Fresno, CA) - March 16

Poetry in The Branches: Poetry Reading with E. Ethelbert Miller at St. George Library Center March 19

Beauty and Morals: Some Literary Perspectives With John Hollander, Alexander Nehamas, Marie Ponsot & Elaine Scarry (At Davis Auditorium, Schapiro Center, Columbia University) March 22

Exhibition: Artistic Bestiary: Installations by Jane Greer and Brian Getnick On view March 24 through May 6

Exhibition Opening: Artistic Bestiary: Installations by Jane Greer and Brian Getnick Opening Reception March 24

Master Class: Master Class with Mark Doty March 25-26

Branching Out: Martín Espada on Pablo Neruda (Lake Charles, LA) March 25

Children’s Program: Poetry in the Children’s Room: Zoo's Who With Douglas Florian March 26

6-week course: Versions of the Erotic with Patrick Rosal March 30-May 4

Showcase: 2006 Poets House Showcase April 1 - 29

Showcase Opening: Poets House Showcase Opening Reception & 20th Anniversary Birthday Cake Bash April 1

Branching Out: Mary Jo Salter on Marianne Moore (Jefferson Parish, New Orleans, LA) - April 6

Children’s Showcase: The Children’s Poetry Book Show On view April 8 - 29

Children’s Program: The Children’s Poetry Book Show Opening Celebration April 8

Branching Out: E. Ethelbert Miller on Langston Hughes (Lake Charles, LA) - April 8

National Poetry Month Reading With Michael Collier, Natasha Trethewey & David Tucker April 11

Poetry in The Branches: Adult Writing Workshop with Corie Feiner at St. George Library Center April 15-May 13

Passwords: Gillian Conoley on Henri Michaux April 18

Branching Out: Elizabeth Alexander on Gwendolyn Brooks (Kansas City, MO) - April 19

Poetic Bestiary: A Panel Discussion With Sandra Alcosser, Mark Doty & and Linda Hogan April 20

Branching Out: Elizabeth Alexander on Gwendolyn Brooks (Milwaukee, WI) - April 20

Children’s Program: Poetry in the Children’s Room: Creatures of Creativity With Mel Glenn April 22

6-week course: An Environmental Imagination: Field Institute with Sandra Alcosser April 22-May 27

Poetry in The Branches: Poetry Reading with Pat Mangan and Frazier Russell at St. George Library Center April 23

Poetry in The Branches: Teen Writing Workshop with Helen Decker at Richmondtown Branch April 26-May 24

Archipelagos of Poetry and Politics: A Reading and Conversation With Édouard Glissant and J. Michael Dash, Introduction by Jayne Cortez, Readings by Brent Edwards April 27

Branching Out: Martín Espada on Pablo Neruda (Houston, TX) - April 27

Women Poets from the Middle East: Agi Mishol, Naomi Shihab Nye & Vénus Khoury-Ghata April 29

A Conversation with Hwang Sok-Yong and Ko Un April 29

Poetry in The Branches: Kids Baseball Poetry Workshop with Dave Johnson at Port Richmond Branch April 29

A Tribute to Paul Zweig With Morris Dickstein, Adam Gopnik, Galway Kinnell, C.K. Williams & Genevieve Zweig May 2

Poetry Across Languages at the People’s Poetry Gathering: Keynote Address by Robert Bly (@ the CUNY Graduate Center) May 3

Poetry in The Branches: Teen Writing Workshop with Sydney A. Francis at Port Richmond Branch May 4-June 1

Branching Out: Paul Muldoon on Robert Frost (Houston, TX) - May 4

Master Class: Master Class with Ann Lauterbach May 5 & 6

Poetry in The Branches: Eddie Rosa and Renacer Trovero Perform Décima at Port Richmond Branch May 6

Branching Out: Susan Stewart on Anna Akhmatova (Kansas City, MO) - May 6

Branching Out: Mary Jo Salter on Marianne Moore (Milwaukee, WI) May 7

Branching Out: Susan Stewart on Anna Akhmatova (Fresno, CA) - May 8

6-week course: Surfacing History: A Poetry and Graphic Arts Workshop with Jill Magi May 9 - June 13

Branching Out: The Moving Image: Poetry and Film with Eric Gamalinda May 11 - June 15

Exhibition: Sacred Burial Grounds: Alphanumeric Painting by August Highland On view May 12 through June 24

Exhibition Opening: Sacred Burial Grounds: Alphanumeric Painting by August Highland Opening Reception May 12

Passwords: Patricia Spears Jones on Lorenzo Thomas May 16

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: The Sun Returns, The Day Begins: A Journey of Poems, A Musical Performance With Richard Lewis & The Touchstone Center Ensemble May 20

Poetry Walk: Eleventh Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge with Billy Collins, Toi Derricotte, Galway Kinnell & Philip Levine June 12

Poetic City: A Reading to Celebrate the Twentieth Anniversary of Poets House, with Regie Cabico, Martín Espada, Marie Howe, E. Ethelbert Miller, Willie Perdomo, Tracy K. Smith, Gerald Stern & Others (@ Nelson Rockefeller Park, Battery Park City) June 21

A Memorial for Stanley Kunitz with Mark Doty, Marie Howe, Galway Kinnell, Gretchen Kunitz, Genine Lentine & Sharon Olds (@ 92nd Street Y) September 20

Babi Yar Remembered: Yevtushenko and Shostakovich in Word and Song with Yevgeny Yevtushenko and musicians Misha & Cipa Dichter, piano; Valentin Peytchinov, bass soloist; and Patrick Gardner, conductor (@ At The Museum of Jewish Heritage September 27

Special Seminar with Yevgeny Yevtushenko (@ the Museum of Jewish Heritage) September 27

Poetry in The Branches: Teen Writing Workshop with Helen Decker at Staten Island, Richmondton Branch September 28-October 26

Poetry in The Branches: Teen Writing Workshop with Sydney A. Francis at Staten Island, Port Richmond Branch September 28-October 26

Taha Muhammad Ali and Peter Cole: A Reading and Conversation October 3

Breaking Open: Celebrating the Life and Work of Muriel Rukeyser with Suzanne Gardinier, Jan Heller Levi, Adrienne Rich & Hugh Seidman (@ Davis Auditorium, Schapiro Center, Columbia University) October 5

Poetry in The Branches: Adult Writing Workshop with Corie Feiner at Staten Island, St. George Library Center October 7-November 18

Poetry in The Branches: Teen Writing Workshop with Julie Patton at Staten Island, St. George Library Center October 10-31

6-Week course: Poetry as the Art of Revision with Sharon Dolin October 10-November 14

Cave Canem 10th Anniversary Celebration (@at CUNY Graduate Center) October 12–October 14

6-Week course: Verse Lab: Experiments in the Practice of Poetry with Suzanne Wise October 12-November 16

Workshop: In Love with Love Poems: Old Clichés, New Ironies, the Same Old Chestnuts, Some in Sonnet Form. A workshop with Eva Salzman October 14

6-Week course: Writing Through: 16 Ways to Enter A Text with Sina Queyras October 18-November 22

Branching Out NYC: Martín Espada on Pablo Neruda (@ Tribeca Performing Arts Center) October 17

Children’s Program: Poetry for Children: Rain, Rain… Don’t Go Away! with Annie Wright and Michael Romanos October 21

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches National Institute: A Weekend Intensive for Librarians October 27 & 28

Poetry in The Branches: Thomas Lux Reading at Grinton I. Will Branch, Yonkers Public Library October 30

Ruination: Loss in desire. Une poétique. A Talk by Nathalie Stephens November 2

Master Class: Master Class with Alice Notley November 11-12

Branching Out NYC: Edward Hirsch on Federico García Lorca (@ Tribeca Performing Arts Center) November 14

Festival of Contemporary Japanese Women Poets with Rosa Alcalá, Takako Arai, Kiriu Minashita, Sawako Nakayasu, Kyong-Mi Park, Ryoko Sekiguchi & Cole Swensen November 15–17

Crossing Currents: Panel Discussion on Contemporary Poetry in Japan November 15
Reading by Contemporary Japanese Women Poets (@ the Bowery Poetry Club) November 16
Blurring Boundaries: A Conversation on the Art of Translation with Rosa Alcalá, Ryoko Sekiguchi & Cole Swensen November 17

Children’s Program: Poetry for Children: A Pebble, a Stone, and the Gift of Stars with Richard Lewis November 18

Frank O’Hara Festival November 28–30

Passwords: Bill Berkson on Frank O'Hara November 28
Frank O’Hara Reading with Bill Berkson, Anselm Berrigan, Olivier Brossard, Greg Fuchs, John Gruen, Bob Holman, Patricia Spears Jones, Kimberly Lyons, Taylor Mead, Scott Murphree, Eileen Myles, Maureen O’Hara, Ned Rorem, David Shapiro, Lytle Shaw, Tony Towle, Anne Waldman & John Yau (@ The Poetry Project) November 29
Frank O’Hara at MoMA with John Ashbery, Bill Berkson, Michelle Elligott, Alfred Leslie & others (@ Bartos Theater and MoMA Library and Archives Reading Rooms, The Museum of Modern Art) November 30

Master Class: Master Class with Arthur Sze December 2-3

Poets House Holiday Benefit Reading with Kimiko Hahn, Patricia Spears Jones & Patrick Rosal (@ Barnes & Noble, Astor Place) December 8

Children’s Program: Poetry for Children: Chris Raschka Can Draw Anything December 9

Branching Out NYC: Master Class with Jean Valentine December 16 & 17

2005
Exhibition: “Walking, Poems & Buildings” A Poetry & Architecture Collaboration On view January 7 - February 25

Exhibition Opening: “Walking, Poems & Buildings” A Poetry & Architecture Collaboration Opening ReceptionJanuary 7

Passwords: Ron Padgett on Pierre Reverdy January 20

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Not So True Stories & Unreasonable Rhymes, Workshop & Reading with Carin Berger January 22

Workshop: Master Class with Ron Padgett January 29–30

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Floating Valentines February 12

Passwords: Maria Negroni on Susana Thénon February 17

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Framing It All Art Workshop with Lynn Jadamec March 5

Lit Fest: Propaganda! Collective Action: The Black Took Collective & Belladonna. Readings & Performances by Rachel Levitsky, Zhang Er, Akilah Oliver, Ronaldo Wilson, Duriel E. Harris & Dawn Lundy Martin March 10

Exhibition: A Poet’s Eye for CollageOn view March 11 - April 29

Exhibition Opening: A Poet’s Eye for Collage Opening Reception March 11

A Tribute to Amy Bartlett: Her Life in Letters with Anne-Marie Levine, Lawrence Joseph, Galway Kinnell, Win McCormack & others March 23

Passwords: Ann Lauterbach on John Ashbery March 29

Naked Lunch @ the South Street Seaport: Clayton Eshleman April 1

A Tribute to Cid Corman with Clayton Eshleman, Robert Kelly, Kristin Prevallet & Anne Waldman April 1

Showcase: 2005 Poets House Showcase On view April 2 - 30

Showcase Opening: 2005 Poets House Showcase Kick-off Party April 2

Showcase Event: Children's Poetry Book Show Opening Reading April 2

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Vijay Seshadri on Elizabeth Bishop in Fresno, CA April 4

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: All the Colors Water Can Hold with Annie Wright April 9

The Figures: Life Cycle of an Independent Press with Geoffrey Young, Jill Schoolman, Robert Hershon, James Sherry, Anna Moschovakis & Matvei Yankelvich April 9

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading: Donna Masini at Richmondtown Library April 9

Poetics & Violence with Eileen Myles, Maggie Nelson & Claudia Rankine, moderated by Sally Bachner April 12

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Edward Hirsch on Frederico García Lorca in Houston, TX - April 13

Showcase Event: Love in the Showcase with Joshua Beckman, Timothy Donnelly, Prageeta Sharma, Brenda Shaughnessy & Matthew Zapruder April 14

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Carl Phillips on Walt Whitman in New Orleans, LA - April 14

Poetry in the Zoos: Literary Animals: An Afternoon at the Zoo with Sandra Alcosser & Joseph Bruchac April 16

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading: Marie Howe at Port Richmond Library April 16

Borderless: A Reading by Canadian Poets with Ken Babstock, Christain Bök, Sue Goyette, Erín Moure & Karen Solie April 19

An International Reading and Conversation With Fadhil al-Azzawi, Breyten Breytenbach & Joan Margarit Consarnau April 20

The Cave Canem Poetry Prize Reading with Amber Flora Thomas, Harryette Mullen, Dawn Lundy Martin & Gregory Pardlo April 21

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Eavan Boland on William Butler Yeats in Fresno, CA - April 25

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Vijay Seshadri on Elizabeth Bishop in Houston, TX April 25

The Katharine Washburn Memorial Program: A Conversation with Glyn Maxwell & Derek Walcott April 26

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Hettie Jones at Dongan Hills Library April 27

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Robert Pinsky on William Carlos Williams & Robert Frost in Milwaukee, WI - April 28

Six-week Course: Flesh and Spirit: Writing the Body with Tina Chang 6 Thursdays, April 28-June 2

The War Works Hard with Dunya Mikhal & Pierre Joris April 29

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Shel Silverstein Shel-ebration with Jan Heller Levi, Annie Wright, Michael Romanos & D.B. Leonard April 30

Workshop: Master Class with Mary Kinzie May 1

Naked Lunch @ the South Street Seaport: Mary Kinzie & Jeanne Marie Beaumont May 2

Passwords: Mary Kinzie on Louise Bogan May 3

Six-week Course: "American Duende" with Tracy K. Smith6 Wednesdays, May 4-June 8

Exhibition: The Wild Braid: Photographs of Stanley Kunitz in his Garden by Marnie Crawford Samuelson On view May 6 - June 25

Exhibition Opening: The Wild Braid: Photographs of Stanley Kunitz in his Garden by Marnie Crawford Samuelson Opening Reception May 6

Passwords: Jane Miller on Federico García Lorca May 10

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Joshua Beckman at Dongan Hills Library May 11

Stanley's Century: Celebrating Stanley Kunitz's 100th Birthday, with Lucie Brock-Broido, Olga Broumas, Mark Doty, Nick Flynn, Edward Hirsch, Marie Howe, Major Jackson, Galway Kinnell, Stanley Kunitz, Gail Mazur, Michael Mazur, Marie Ponsot, Gerald Stern & Nancy Willard May 19

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Eamon Grennan on Emily Dickinson in Milwaukee, WI May 19

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Everything Sings, Everything Dances with Richard Lewis May 21

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Quincy Troupe at Port Richmond Library May 24

Six-week Course: "Mapmaking & Wayfinding" with Brian Blanchfield 6 Tuesdays, May 24-June 28

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Patricia Smith at Dongan Hills Library May 25

Workshop: Master Class with Marie Howe June 4-5

Poetry Walk: Tenth Annual Poets House Bridge Walk, Celebrating Stanley Kunitz's 100th Birthday, with Lucille Clifton, Billy Collins, Galway Kinnell & Jean Valentine June 13

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Willie Perdomo at Port Richmond Library June 21

Six-week Course: "The Poetic Account" with Douglas A. Martin6 Wednesdays, June 29-August 3

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Quincy Troupe Reading "Casey at the Bat" at Staten Island Yankees home game, Richmond County Field - June 30

Walt Whitman: Poet and Printer: Readings @ the South Street Seaport with Sandra Maria Estevez July 8

Walt Whitman: Poet and Printer: Readings @ the South Street Seaport with Timothy Donnelly July 22

Walt Whitman: Poet and Printer: Readings @ the South Street Seaport with Jonathan Cohen August 5

Walt Whitman: Poet and Printer: Readings @ the South Street Seaport with Joshua Beckman August 19

Exhibition: Purgatorio: Prints by Milton GlaserOn view September 9 - October 29

Exhibition Opening: Purgatorio: Prints by Milton Glaser Opening Reception September 9

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Carl Phillips on Walt Whitman in Milwaukee, WI - September 13

Walt Whitman: Poet and Printer: Readings @ the South Street Seaport with Lee Ann Brown September 16

Downtown Poetry Walk: A Reading & Conversation with Fanny Howe & Ralph Lemon September 17

The Language of Flowers with Susan Kinsolving & Marta McDowell September 18

Workshop: Dante's Purgatorio: A Seminar/Workshop for Poets with Sharon Dolin, Phillis Levin with Peter Covino September 20 & 27

Passwords: The Road to William Carlos Williams with Philip Levine September 22

Children’s Program: Poetry in the Children’s Room: Writing Poetry Together with Liz Rosenberg & Hal Sirowitz September 24

Lark in the Morning: The Verses of the Troubadours with W. D. Snodgrass & Robert Kehew September 28

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Sapphire at St. George Library Center October 2

The Irreparable: A Talk on Poetics by Robin Blaser October 4

Robin Blaser & Etel Adnan Reading at The Poetry Project at St. Mark’s Church October 5

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Teen Poetry Workshop with Nadine Mozon at Port Richmond - October 6-November 3

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Ana Castillo at Port Richmond October 8

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Mary Jo Salter on Marianne Moore in Kansas City, MO October 7

Passwords: Juliana Spahr on Kamau Brathwaite October 11

Six-week Course: Making the Urban Poetic with Amy King 6 Wednesdays, October 12-November 16z

Children’s Program: Poetry in the Children’s Room: Inkless Tales with Elizabeth Bushey October 15

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Ed Hirsch on Federico García Lorca in Milwaukee, WI October 16

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Teen Poetry Workshop with Dave Johnson at St. George Library Center5 Mondays, October 17-November 14

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches: Adult Poetry Workshop with Victoria Hallerman at Richmondtown Branch6 Wednesdays, October 19-November 16

The Legacy of Homer: A Reading & Exhibition Viewing with Rachel Hadas, Ann Lauinger & J. D. McClatchy at The Dahesh Museum of Art October 20

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Elizabeth Alexander on Gwendolyn Brooks in Houston, TX October 20

Branching Out: Poetry for the 21st Century: E. Ethelbert Miller on Langston Hughes in Fresno, CA October 24

Branching Out: Poetry for the 21st Century: E. Ethelbert Miller on Langston Hughes in Houston, TX October 27

Poetic Migrations: Gloria Gervitz in Conversation with Mónica de la Torre October 28

A Tribute to Robert Creeley with Ammiel Alcalay, Charles Bernstein, Kathleen Fraser, Peter Gizzi, Anselm Hollo, Fanny Howe, Lisa Jarnot, Alex Katz, Vincent Katz, Simon Pettet, Rod Smith, Anne Waldman, John Yau & others at The Poetry Project at St. Mark’s Church October 29

Workshop: Master Class with Kathleen Fraser October 29 & 30

Branching Out: Poetry for the 21st Century: Martín Espada on Pablo Neruda in Fresno, CA November 3

Branching Out: Poetry for the 21st Century: E. Ethelbert Miller on Langston Hughes in Kansas City, MO November 6

Exhibition: Poets of the Non-Existent City: Los Angeles in the McCarthy Era On view November 4 - December 10

Exhibition Opening: Opening Reception & Panel Discussion for Poets of the Non-Existent City: Los Angeles in the McCarthy Era with Kimberly Bird, Gene Frumkin, Estelle Gershgoren Novak, Naomi Replansky, Tom Viertel & Mel Weisburd November 4

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Teen Poetry Workshop with Corie Feiner at Richmondtown Branch - November 10-December 15

Children’s Program: Poetry in the Children’s Room: The Fastest Animals on Four Wheels with Alexander Zane November 12

Workshop: Master Class with C. S. Giscombe November 12 & 13

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading: Victoria Hallerman & Lisa Rhoades at Richmondtown November 13

White Women, Dark Trains & Poem After Poem: Paul Delvaux’s Railroad Sense with C. S. Giscombe November 15

Exile's Laureate: Paul Laraque, A Reading & Conversation with Jack Hirschman & Paul Laraque November 20

Book Sale: Annual Holiday Book Sale - December 8-10

Children’s Program: Poetry in the Children’s Room: Say Snow—And It Will Snow, Forever with Richard Lewis December 10

2004
Passwords: Paul Muldoon on Marina Tsvetaeva's "Poem of the End" January 8

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Poet Robin Hirsch January 31

Workshop: Master Class with Lucie Brock-Broido January 31 & February 1

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Community-Word Project Mural Exhibit Kickoff Event February 7

Workshop: Master Class with Marie Ponsot February 7 & 8

Passwords: Kevin Young on Bob Kaufman February 12

Passwords: Ammiel Alcalay on Charles Olson February 18

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Elizabeth Winthrop: Dancing Granny March 13

“Goodbye Pork Pie Hat:” A Salute to William Matthews. With Sebastian Matthews, Russell Banks, Daniel Halpern, A. Van Jordan, Galway Kinnell, Sharon Olds, Patrick Phillips, Stanley Plumly, Gerald Stern & Chase Twichell March 18

Baptism by Fire: The Work of James Wright. Featuring Anne Wright, Victor Schermer, Michael Graves, Jonathan Blunk, Sander Zulauf & Donna Masini March 27

National Poetry Month Reading: Thomas Lux, Michael Ryan & Spencer Reese, in association with the Academy of American Poets March 29

Exhibition: The New Millennium Chapbook April 2 - 30

Exhibition Opening: The New Millennium Chapbook Opening Reception April 2

Showcase: Poets House Showcase & Children's Poetry Book Show April 3 - 30

Showcase Opening: Poets House Showcase & Children's Poetry Book Show Kick-off Party April 3

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Charlotte Doyle April 3

National Poetry Month Reading: Nicholas Christopher & Philip Schultz in association with the Academy of American Poets April 8

Showcase Event: Reception for Manhattan Borough President C. Virginia Fields April 12

Passwords: Ishmael Reed on Tom Dent April 13

Reading: Paul Auster at The Mercantile Library of New York April 14

National Poetry Month Reading: Celia Bland, Eloise Bruce, Catherine Doty, in association with the Academy of American Poets April 14

National Poetry Month Reading: Quincy Troupe, Kyle Dargan, Tyehimba Jess & J.T. Anderson III, in association with the Academy of American Poets, co-sponsored by Cave Canem April 20

National Poetry Month Reading: Mary A. Koncel & Melissa Hotchkiss April 21

The Poetry of Bertolt Brecht, with Michael Hofmann, Anselm Hollo, Geoffrey O'Brien & Sonia Sanchez April 22

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Richard Lewis: One by One Crickets Follow Me April 24

National Poetry Month Reading:Brenda Wineapple & Robert Polito read John Greenleaf Whittier & Kenneth Fearing, in association with the Academy of American Poets April 26

National Poetry Month Reading:Meena Alexander & David Yezzi, in association with the Academy of American Poets April 27

National Poetry Month Reading: Lucie Brock-Broido & Deborah Digges April 28

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: A Thousand Words Art Workshop May 1

Passwords: Peter Gizzi on Jack Spicer May 6

Workshop: Master Class with Toi Derricotte May 22 & 23

Katharine Washburn Memorial Program: Clare Cavanagh June 3

Workshop: Master Class with Susan Wheeler June 5 & 6

Poetry Walk: Ninth Annual Poets House Bridge Walk with Sandra Alcosser, Galway Kinnell, Tracie Morris, Marie Ponsot, and the presentation of the Elizabeth Kray Award for Service to Poetry to Robert Bly June 14

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: The Central Park Zoo’s Wildlife Theater October 2

Exhibition: The Art of Reading October 8 - November 22

Exhibition Opening: The Art of Reading Opening Reception October 8

Passwords: Frank Bidart on Robert Lowell October 14

Yari Yari Pamberi: Black Women Writers Dissect Globalization: A Reading & Panel Discussion. Moderated by Rashidah Ismaili AbuBakr. With Opal Palmer Adisa, Angela Jackson, Jackie Kay, Rosamond King, Jully Makini, Nancy Morejon & Pearl Eintou Springer October 15

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: The Central Park Zoo’s Wildlife Theater October 16

Archival Work: Celebrating the 50th Anniversary of the Poetry Center with Basil King & Myung Mi Kim, Introduced by Steve Dickison October 19

Workshop: The 2004 Poetry in The Branches National Institute with Keynote Speaker Galway Kinnell and Guest Poets Toi Derricotte and Dave Johnson October 22-24

Laura (Riding) Jackson: A Panel Discussion with Laurel Blossom, Forrest Gander, Elizabeth Friedmann & Lisa Samuels November 4

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: The Spirit of the Buffalo with Beverly Brodsky November 6

Nicole Brossard in Conversation with Mary Ann Caws November 9

Black Serial Poetics: A Conversation & Reading with Nathaniel Mackey & Ed Roberson November 12

Passwords: Tom Sleigh on Thom Gunn’s Re-invention of Love Poetry November 18

Children’s Program: Words Without Borders: A Reading of International Children’s Literature November 20

Queer Invention: Writers & Artists Re-Imag(in)e Identity with Ronaldo Wilson, Kathy High, Shelley Jackson, D.A. Powell & Eve Kosofsky Sedgwick December 2

Children’s Program: The Wind In Your Hand: And Other Secrets of a Winter’s Day with Richard Lewis December 4

Book Sale: Poets House Holiday Book Sale December 8–14

Workshop: Master Class with Marjorie Welish December 11–12

2003
Passwords: Eamon Grennan on Geoffrey Chaucer January 15

Workshop: Master Class: Ellen Bryant Voigt February 15 & 16

A Poet’s Novelist: Michael Hulse on W.G. Sebald February 26

Workshop: Master Class: Paul Hoover March 15 & March 16

Workshop: Master Class: Marilyn Hacker March 22 & March 23

Poets House Showcase April 5 - May 30

Poets House Showcase Opening April 5

Poetry at the Zoo: Dave Johnson Reads Animal Poems. Presented in association with the Central Park Zoo April 6

The People's Poetry Gathering April 11-13

The People's Poetry Gathering, co-sponsored by Poets House and City Lore, is a collaboration between literature and folklore, disciplines which share roots in oral traditions. With more than 100 events taking place throughout Manhattan, the following events took place at 72 Spring Street:

Friday, April 11
Epics And Ballads Questioning the Ancient Forms

From Song to Stanza: The Ballad in Poetry with John Balaban, Lee Ann Brown, Hal Cannon, John Foley, and Marilyn Hacker

Epic Proportions: Documenting History & Culture With Long Poems with Benjamin Bagby, John Foley, Glyn Maxwell, Anne Waldman and C.K. Williams

A Feminist Quest: Revisioning The Epic Hero withDiane Dugaw, Carolyn Forché, Nathalie Handal, Maureen Owen, Stephanie Strickland and Anne Waldman

The Poet In The World: Words In Community I with Etel Adnan, Carolyn Forché, Abdelletif Laâbi, Semezdin Mehmedinovic, and Kishwar Naheed moderated by Ammiel Alcalay

The Poet In The World: Words In Community II with Daniel Abdal-Hayy Moore, Kamau Brathwaite, Ferida Durakovic, Marilyn Hacker, and Jerome Rothenburg moderated by Ammiel Alcalay

Saturday, April 12
Global Poetics: Expanding the Word

Epics and Ballads in Cyberspace with Charles Bernstein, John Foley, Kenny Goldsmith and Stephanie Strickland

The Politics of Translation: A Round Table Discussion with Ammiel Alcalay, John Balaban, Carolyn Forché, Nathalie Handal, Abdelletif Laâbi, Khaled Mattawa, Jerome Rothenberg, and Dennis Tedlock

Beyond Identity Poetics: The Journey of The Poem Across Boundaries of Self and State with Etel Adnan, Ferida Durakovic, Vénus Khoury-Ghata, Kishwar Naheed, and Semezdin Mehmedinovic

Sunday, April 13

Epic Writing Workshop with Maureen Owen

Glyn Maxwell on Dante's Inferno

Donald Hall on Thomas Hardy and the Ballad Tradition

Mark Doty on Hart Crane

Joy Harjo Reads from her Poetry

Poetry In the Branches: PITB Reading: Typing Explosion: Extemporaneous Poetry Typed to Order With Rachel Kessler, Sarah Paul Ocampo and Sierra Nelson (Muhlenburg) April 12

National Poetry Month Reading: Carolyn Forché & John Koethe Co-sponsored with The Academy of American Poets April 14

National Poetry Month Reading: Edward Hirsch Co-sponsored with The Academy of American Poets April 15

Poetry In the Branches: Poetry In The Branches Reading: Samuel Menashe Reads (Jefferson Market) April 19

National Poetry Month Reading: Carol Frost & Judith Hall Co-sponsored with The Academy of American Poets April 22

National Poetry Month Reading: Robin Robertson & Charles Simic Co-sponsored with The Academy of American Poets April 24

Children’s Program: Children's Room Reading: Dave Johnson April 26

National Poetry Month Reading: Rodney Jones & Tom Sleigh, Co-sponsored with The Academy of American Poets April 28

National Poetry Month Reading: J.D. McClatchy on Edna St. Vincent Millay Co-sponsored with The Academy of American Poets April 29

National Poetry Month Reading: Jennifer Michael Hecht & Jeffrey Levine Co-sponsored with The Academy of American Poets April 30

Children’s Program: Children's Room Reading: db leonard May 3

Reading: Brenda Hillman, Engelman Recital Hall, Baruch College 150 E. 25th Street, Manhattan May 8

The Katharine Washburn Memorial Program: Alastair Reid on Jorge Luis Borges May 9

Children’s Program: Drumming! African drums, dance and poetry by the first-graders of P.S. 156 May 10

Workshop: New Issues in Poetry & Poetics: A Master Class with Brenda Hillman May 10 & 11

Mourning the Loss of Baghdad's Cultural Centers with Elias Khoury,Cecilia Vicuña and Bernard Suleyman Radfar Co-sponsored by The Translation Committee at PEN American Center May 12

Poetry in the Garden: Mei-mei Berssenbrugge and Molly McQuade presented in association with the Brooklyn Botanic Garden's Springfest May 18

Workshop: The Practice of Poetry: A Conversation with Sam Hamill May 24

Poetry in the Garden: Sam Hamill reads Japanese Haiku Master Matsuo Basho Presented in association with the Brooklyn Botanic Garden's Springfest May 25

Children’s Program: Children's Room Reading: Richard Lewis, Sing Your Song Looking Up at the Sky May 31

Poetry Walk: Eighth Annual Poets House Bridge Walk with Galway Kinnell, Cornelius Eady, Quincy Troupe and Grace Paley June 16

Workshop: Poetry In The Branches Pre-Conference: SLAM THIS! A day-long intensive seminar for Young Adult Librarians. Co-sponsored by YALSA at the joint conference of the American Library Association and the Canadian Library Association in Toronto June 20

Showcase: Exhibition of the 2002 Poetry Publication Showcase at the joint conference of the American Library Association and the Canadian Library Association in Toronto June 21-24

Showcase Readings: Robert Creeley & Carl Dennis at the joint conference of the American Library Association and the Canadian Library Association in Toronto June 21

Showcase Readings: Lorna Goodison & Pamela Mordecai at the joint conference of the American Library Association and the Canadian Library Association in Toronto June 22

Showcase Reading: Librarians' Open Mic at the joint conference of the American Library Association and the Canadian Library Association in Toronto June 22

Showcase Readings: Naomi Shihab Nye & Paul Vermeersch at the joint conference of the American Library Association and the Canadian Library Association in Toronto June 23

Workshop: Poetry in The Branches Seminar A Universal Language: Building Empathy and Community Through Poetry at the joint conference of the American Library Association and the Canadian Library Association in Toronto June 21

Poetry In The Branches: First Queens International Poetry Festival at the Flushing Library Auditorium. Participating poets include: Huang Xiang, Jyotirmoy Datta, Nathalie Handal, and Zohra Saed. Organized by Movement One: Creative Coalition, and co-sponsored by Poets House, Queens Council on the Arts, Kanda7Tumba, A Gathering of the Tribes, Afrikan Poetry Theater, WenXin Literary Association and RAWI (Radius of Arab American Writers) September 13

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Hands On Poetry with Melanie Hope September 20

David Antin, A Talk: The Politics of Poetry September 23

Tribute to Pablo Neruda: A Reading of New Translations at the Proshansky Auditorium, CUNY Graduate Center. Hosted by Ilan Stavans, with Ariel Dorfman, April Bernard, Robert Bly, Rafael Campo, Martín Espada, John Felstiner, Edward Hirsch, Jane Hirshfield, Galway Kinnell, Margaret Sayers Peden, Gary Soto & others. Co-sponsored by Poets House; the Center for the Humanities, The Graduate Center, CUNY; PEN American Center; The Mercantile Library; The Neruda Foundation and Farrar, Straus and Giroux September 25

New For(u)ms for Political Poetry in America: A Panel Discussion with Martín Espada, Fanny Howe, Claudia Keelan, Myung Mi Kim, Tracie Morris & Donald Revell October 9

Wokshop: Poetry in the Branches National Institute, Keynote speaker Robert Pinsky, guest poets Kate Rushin, Dave Johnson & Quincy Troupe October 17-19

Celebrating Stanley Kunitz. Presented by Works & Process at the Guggenheim, in co-operation with Poets House October 19 & 20

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Storyteller Julia Morris October 25

Open House for Poetry New Zealand October 26

Workshop: A Translation Workshop with Clayton Eshleman October 26

Origins of Image Making: A 25,000-Year Crash Course with Clayton Eshleman October 28

Home & Exile, Politics & Poetry: A Conversation with Eliot Weinberger & Bei Dao. Part of NYC Lit Fest 2003 October 30

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Bring it on Home with DB Leonard November 1

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Now You See Me, Now You... with Chrissie Gittens November 8

Workshop: Bringing the Deep Self Forward: A Workshop & Reading with Jane Hirshfield November 16

Exhibition: The Poetry Boxes of Artist Robert Warner in Honor of Joseph Cornell's 100th Birthday December 2, 2003 - January 30, 2004

Exhibition Opening: The Poetry Boxes of Artist Robert Warner in Honor of Joseph Cornell's 100th Birthday December 2

Passwords: Passwords: John Kinsella on Lionel Fogarty December 9

Children’s Program: Poetry in the Children's Room: Winter Trails December 13

2002
Sandra Alcosser and Rachel Blau DuPlessis on Lorine Niedecker February 22

Workshop: Beginning Poetry Writing Class with Jacqueline Johnson - February 23 - March 2, 9 and 16

What's Feminism Got to Do with It? Gender Politics, Poetry and Everyday Life in the 21st Century with Brenda Hillman, Erica Hunt, Eileen Myles and Alicia Ostriker introduced by Suzanne Wise March 15

Master Class: Master Class in Poetry Writing with Robert Hass March 16-17

Poets on Henry Darger with John Ashbery, A.M. Homes and David Shapiro Presented at the American Folk Art Museum by Poets House and the American Folk Art Museum March 22

Paul Zweig Memorial Lecture: Robert Bly on Craft April 3

Agha Shahid Ali Memorial Reading and Tribute at Vanderbilt Hall, NYU with Meena Alexander, Nicholas Christopher, Michael Collier, Sharon Dolin, Forrest Gander, Amitav Ghosh, Daniel Hall, Thomas Healy, Carol Houck Smith, Galway Kinnell, Geraldine Maxwell, Glyn Maxwell, Jeanne McCulloch, Christopher Merrill, Sharon Olds, Michael Palmer, Elise Paschen, Grace Schulman, Tom Sleigh, Jean Valentine, Chuck Wachtel, William Wadsworth, and Eliot Weinberger. Presented by the NYU Graduate Creative Writing Program with the Academy of American Poets, Breadloaf, The Center for Book Arts, the Poetry Society of America and Poets House April 4

Showcase: Tenth Annual Poetry Publication Showcase April 6 - May 4

Showcase: Poets House Showcase Opening Reception April 6

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading: Caribbean Poets Read featuring Cheryl Boyce-Taylor, Staceyann Chin, and Lynne Procope (Caribbean Literary and Cultural Center, Flatbush) April 11

Rebels Rebel: Editors of Experimental Poetry in Discussion With Lee Ann Brown, Rachel Levitsky, Ravi Shankar and Geoffrey Young. Moderated by Jeffrey Lependorf. Co-sponsored by CLMP as part of their Contents Under Pressure Series April 12

Mozart's Third Brain: Translating in Concert A Bilingual Reading and Discussion with Göran Sonnevi and Rika Lesser April 16

Poetry Teacher of the Year Awards Ceremony At Scholastic, 555 Broadway, New York, NY - April 23

Seismic Stanzas: Contemporary Poetry Editors in Discussion with Ram Devineni, Alice Quinn, Martha Rhodes, and Juliana Spahr. Moderated by Rebecca Wolff. At the Humanities & Social Sciences Library of the New York Public Library April 24

Stanley Kunitz on Anna Akhmatova Introduced by Morris Dickstein At Proshansky Auditorium, CUNY Graduate Center May 8

Master Class: Master Class with Fanny Howe May 11-12

Katherine Washburn Memorial Program: Translating the 21st Century with Rachel Hadas, Rosanna Warren and Eliot Weinberger May 30

Master Class: Master Class with Edward Hirsch June 8-9

Poetry Walk: Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge with Edward Hirsch, Marie Howe, Willie Perdomo, and Galway Kinnell June 10

Showcase: Poets House Showcase Titles for Librarians Presented at the American Library Association Annual Conference in Atlanta by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office June 15-17

Showcase Readings: Coleman Barks, Natasha Trethewey, Kwame Dawes, Richard Jackson, Dave Johnson and others. Presented at the American Library Association Annual Conference in Atlanta by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office June 15-16

Showcase Readings: Librarians' Open Mic Presented at the American Library Association Annual Conference in Atlanta by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office June 16

Workshop: Poetry in The Branches Seminar: A Place for Poetry: A Multifaceted Approach to Poetry in Your Library. Presented at the American Library Association Annual Conference in Atlanta by Poets House in cooperation with theALA Public Programs Office June 17

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading: Poetry After 9/11: : Readings from the Anthology with Paul Violi, Frank Lima, Patricia Spears Jones, Eliot Katz, Andrea Carter Brown & Carter Ratcliff Sept 21

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading: Poetry After 9/11: Readings from the Anthology with Alicia Ostriker, Hal Sirowitz, Colette Inez, Jean Valentine, Geoffrey O’Brien & David Lehman, New Amsterdam Branch Library September 11

The Poetry Dialogues with Frances Dominguez, Regie Cabico, Ishmaili Raishida, Suheir Hammad, musician Amir Vahab, Toni Blackman, Kewulay Kamara, and George Zavala at The Bowery Poetry Club. Co-sponsored with City Lore and The Bowery Poetry Club September 14

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading: George Dickerson and Mark Nickels, The Donnell Library September 17

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading: Poetry After 9/11: : Readings from the Anthology with Paul Violi, Frank Lima, Patricia Spears Jones, Eliot Katz, Andrea Carter Brown & Carter Ratcliff September 21

Workshop: Poetry in The Branches Workshop: Young Adult Writing Workshop with Veronica Golos September 25 - October 30

Children’s Program: Willie Perdomo reads for families at the Children's Museum of the Arts. Co-sponsored with Children’s Museum of the Arts as part of the New York is Book Country festival September 28

Children’s Program: Willie Perdomo reads for families at Poets House. Co-sponsored with Children’s Museum of the Arts as part of the New York is Book Country festival September 28

Workshop: Poetry in The Branches Workshop: Young Adult Writing Workshop with Regie Cabico October 1 - November 5

Workshop: Poetry in The Branches Workshop: Young Adult Writing Workshop with Regie Cabico October 2 - November 6

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading: CavanKerry Press Presents—Notable Voices: Robert Cording, Ken Rosen & Mary Ruefle, Hudson Park Branch Library October 3

Poetry in The Branches National Institute: Poetry in The Branches National Institute with Keynote speaker Ed Hirsch and special guests Patricia Smith, Veronica Golos & Dave Johnson October 4 - 6

Workshop: Poetry in The Branches Workshop: Young Adult Writing Workshop with Clara Sala October 8 - November 12

Epics and Ballads 101: A Public Seminar on Oral Traditionas with John Foley October 12.

Celebrate the History of Black Publishing: reading and reception for Third World Press at the Schomburg Center for Research in Black Culture. Co-sponsored with the Schomburg Center for Research in Black Culture, The Academy of American Poets and Poets & Writers, Inc. October 12

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading: CavanKerry Press Presents—New Voices: Sherry Fairchok, Sondra Gash, Joan Cusack Handler & Liz Hutner Hudson Park Branch Library October 17

New Writing from the U.K. with Paul Muldoon, Simon Armitage, Glyn Maxwell, Michael Hulse, Bernardine Evaristo, Pascale Petit & Mimi Khalvati at Engelman Recital Hall, Baruch College October 17

Children’s Program: The Poets House Children’s Room Opening Celebration: An Afternoon of Poetry and Music with Kurt Lamkin, Thylias Moss and Ansted Moss October 26

Passwords: David Ferry on Gilgamesh November 7

On View: Ed Colker's Haybarn Press starting November 12

Meena Alexander on Indian Love Poetry by Women November 14

Passwords: John Felstiner on Paul Celan, Pablo Neruda and Ranier Maria Rilke November 20

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Workshop Publication Party and Reading with Regie Cabico Flushing Branch Library December 4

Passwords: Alice Notley on Homer and the Postmodern War December 5

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Workshop Publication Party and Reading with Clara Sala Kingsbridge Branch Library December 17

2001
Passwords: Passwords: A Conversation with Susan Howe and Susan Stewart on Wallace Stevens January 12

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (East Flatbush): Staceyann Chin January 13

Poetry in The Branches: Poetry in the Branches Reading (Flatlands): Diane Glancy January 24

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy February 7

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Flatlands): Robert Hershon February 7

Passwords: Wayne Koestenbaum on James Schuyler February 8

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Kingsbridge): Patricia Smith February 10

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Macon): Sapphire February 15

Seminar in Cross-Genre Poetics with Anne Waldman February 17

Gwendolyn Brooks Tribute at Brooklyn Public Library, Grand Army Plaza with Sonia Sanchez, Nikki Giovanni, Quraysh Ali Lansana, Haki Madhubuti, and DH Melham. Cosponsored by Poets House and the Brooklyn Public Library February 18

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Tompkins Square): Anne Waldman February 20

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy March 7

Poetic Fictions: A Panel Discussion with Mary Jo Bang, Stuart Dybek and Suzanne Gardinier March 9

Showcase: Ninth Annual Poetry Publication Showcase March 24-April 3

Members Events: Poetry Publication Showcase Members Preview March 24

Showcase: Poetry Publication Showcase Opening Reception March 24

People's Poetry Gathering: The People's Poetry Gathering Co-sponsored with City Lore March 30–April 1

A Tribute to Stanley Kunitz with Lucille Clifton, Mark Doty, Marie Howe, Galway Kinnell, Yusef Komunyakaa, Sharon Olds, Robert Pinsky, Gerald Stern, C.K. Williams and Stanley Kunitz, co-sponsored by The Academy of American Poets, The New York Times, Poetry Society of America, the YMCA National Writers Voice and Poets House April 11

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy April 11

Katharine Washburn Memorial Program: Transfusion: Seamus Heaney Reading and Discussing Translation April 13

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Special Program (Mid-Manhattan): Poetry, Memory and Memoir with Marie Howe and Michael Klein April 14

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Macon): Cornelius Eady with Cave Canem Fellows April 26

Decreation: A Libretto by Anne Carson–a benefit reading for Fence Magazine at the Culture Project. Co-sponsored with Fence Magazine April 30

Decreation: How Women Like Sappho, Marguerite Porete and Simone Weil Tell God: A Lecture by Anne Carson May 1

Workshop: Writing Workshop with Eamon Grennan May 5

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Kingsbridge): Roger Bonair-Agard May 5

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): Robin Becker and Deborah Tall May 10

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy May 10

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th Street): Robin Morgan and Emily Chang May 12

Paul Zweig Memorial Lecture: Ellen Bryant Voigt on the Craft of Poetry: Lost and Found: Speech, Music and Repetition in the Poems of Randall Jarrell May 17

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Rugby): Quraysh Ali Lansana May 19

Letters to a Young Poet: An Evening with Stanley Kunitz and Lucille Clifton at Makor Co-sponsored by Poets House and Makor May 23

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (New Dorp): Open Mic hosted by Maria Mazziotti Gillan June 2

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th Street): Michael Warr and Naomi Shihab Nye June 9

Poetry Walk: The Sixth Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge with Billy Collins, Galway Kinnell, Tracie Morris and Naomi Shihab Nye June 11

Workshop: Poetry in The Branches Preconference Seminar with Hettie Jones and Kurt Lamkin. Presented at the American Library Association Annual Conference by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office June 14-15

Showcase: Exhibition of the 2000 Poetry Publication Showcase Presented at the American Library Association Annual Conference by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office June 16-18

Showcase Panel Discussion: The Poetry Revolution with Hettie Jones and Kurt Lamkin June 16

Showcase Readings: Diane di Prima, Lawrence Ferlinghetti, Gillian Conoley & Kurt Lamkin. Presented at the American Library Association Annual Conference in San Francisco by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office June 16

Showcase Readings: Robert Hass, Hettie Jones, Forrest Hamer & Kim Addonizio &nbsp Presented at the American Library Association Annual Conference in San Francisco by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office June 17

Showcase Readings: Chana Bloch, Dave Johnson & Open Mic Presented at the American Library Association Annual Conference in San Francisco by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office June 18

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): Andrea Hollander Budy October 6

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (St. Agnes): Colette Inez and Ron Price October 6

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Jefferson Market Regional Library): Elaine Schwager and Ron Price October 10

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Mid-Manhattan) LIVE@Your Library: Losing Geography, a conversation with Marjorie Agosin and Emma Sepulveda October 17

A Tribute to Hayden Carruth in Honor of his 80th Birthday at Cooper Union, The Great Hall with Adrienne Rich, Galway Kinnell, Grace Paley, Jean Valentine, Sam Hamill, David Budbill, Marilyn Hacker, Ellen Bryant Voigt and Hayden Carruth. This event was made possible by the Lannan Foundation. Co-sponsored with Copper Canyon Press, the NYU Creative Writing Program, YMCA National Writer's Voice, The Poetry Society of America, and The Academy of American Poets October 17

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Bloomingdale) Jane Cooper and Martha Collins October 20

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Countee Cullen): In Celebration of Black Poetry Day October 20

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (St. Agnes): Poets from Rattapallax Press and Poetry Wales read October 20

In A Time of Crisis: A Reading of Poems hosted by Alice Quinn at Cooper Union, The Great Hall with U.S. Poet Laureate Billy Collins, Michael Cunningham, Eve Ensler, Jorie Graham, Yusef Komunyakaa, Stanley Kunitz, Robert Pinsky, Sapphire, Vijay Seshadri, Susan Sontag and C.K. Williams Presented with The Poetry Society of America, The Academy of American Poets, PEN American Center, Poets and Writers, The Unterberg Poetry Center, Columbia University School of the Arts, NYU Creative Writing Program, New School Graduate Writing Program, CLMP, Teachers & Writers Collaborative, Writer's Voice, and Cooper Union. Proceeds to benefit the American Red Cross October 22

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Jefferson Market): Alfred Dorn and Daniel Fernandez October 27

Poets House Expansion Celebration with Stanley Kunitz November 9

Fifteen: A Reading in Celebration of Poets House with Jean Valentine, Willie Perdomo, Donna Masini, Cornelius Eady, Sharon Olds, Regie Cabico, Emily Chang, Marilyn Hacker, Marie Howe, Yusef Komunyakaa, Lee Ann Brown, Kimiko Hahn, Kate Rushin, Gerald Stern and Galway Kinnell November 10

Passwords: Wanda Coleman on Phillis Wheatley November 16

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (East Flatbush): Willie Perdomo November 17

Passwords: Passwords: Bob Perelman on Ezra Pound December 7

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Bloomingdale): Secret Identities and Undercover Metaphors: Investigating Poetry and Mystery Fiction with Stephen Dobyns, Edwin Torres & Jena Osman December 11

Members Events: Poets House Holiday Book Sale (Members Private Sale) December 13

Book Sale: Poets House Holiday Book Sale December 13-15

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (St. Agnes): Rattapallax Press Presents PO-EP! Launch Reading with Anselm Berrigan & Edwin Torres December 15

2000
Workshop: Family Romance with Cyrus Cassells January 8 and 15

Passwords: Cyrus Cassells on Salvador Espriu January 11

Memorization Circle: Poems By Heart with Carol Conroy January 19

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Flatlands): Enid Dame and Vickie Karp January 26

Seminar: The Poetry of Eros with Marie Ponsot February 12

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches (Kingsbridge): A Valentine's Reading with Kate Light February 12

Poetry in The Branches: Architecture of the Imagination: Realizing the World in Science Fiction and Poety with Octavia Butler, Cornelius Eady & Gerald Jonas (Mid-Manhattan) February 16

Memorization Circle: Poems By Heart with Carol Conroy February 16

The Paul Zweig Memorial Lecture: On the Craft of Poetry with Donald Hall February 29

Poetry in The Branches: Poetry in the Branches Reading (Riverside): Tina Barr and Timothy Liu March 11

Memorization Circle: Poems By Heart with Carol Conroy March 15

Passwords: Erica Hunt on Nathaniel Mackey March 16

Showcase: Eight Annual Poetry Publication Showcase April 1 - May 12

Members Events: Eighth Annual Poetry Publication Showcase Members Preview April 1

Showcase: Eighth Annual Poetry Publication Showcase Opening Reception April 1

Poets Coffeehouse Series with Maureen Owen, Jayne Cortez and Ron Padgett, Central Library, Grand Army Plaza, Brooklyn April 5

Poetry in The Branches: Poetry in the Branches Reading (Riverside): Anne Carson April 6

Poetry in The Branches: Losing Geography, a reading and discussion with Ken McCullough, U Sam Oeur and Karen Swenson Mid-Manhattan Library April 8

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy April 12

Poets Coffeehouse Series with John Yau, Albert Mobilio and Mary Ferrari, Central Library, Grand Army Plaza, Brooklyn April 12

Showcase: Panel Discussion: Anthologizing the 20th Century with Laure-Anne Bosselaar, Ray González, Geoffrey O'Brien and Eliot Weinberger Cosponsored by The Library of America April 13

Poetry in The Branches: Poetry in the Branches Reading (96th Street): Ray González April 15

Poetry in The Branches: Poetry in the Branches Reading (Sunset Park): Cecilia Vicuña and Reg E. Gaines April 15

Poetry in The Branches: Poetry in the Branches Reading (Riverside): Laure-Anne Bosselaar and Douglas Goetsch April 15

Poets Coffeehouse Series with Gary Lenhart, Tony Towle and Anselm Berrigan Central Library, Grand Army Plaza, Brooklyn April 19

Workshop: For Women Poets: Finding Room of Your Own in the Publishing Market with Amy Holman April 22

Poets Coffeehouse Series with Murat Nemet-Nejat, D. Nurkse and Wanda Phipps Central Library, Grand Army Plaza, Brooklyn April 26

The Poetics of Art: A Gallery Tour with John Yau April 29

Poetry in The Branches: Poetry in the Branches Reading (Kingsbridge): Sekou Sundiata April 29

Showcase: Poetics Consciousness: Frames, Identities, Necessities with Charles Bernstein and Douglas Messerli May 2

Poetry in The Branches: Poetry in the Branches Reading (Allerton): Taylor Mali May 6

Poetry in The Branches: Poetry in the Branches Reading (Richmondtown): Marie Howe May 6

Showcase: Celebrating Sulfur: The Life and Death of a Literary Magazine with Clayton Eshleman, Allen S. Weiss and Marjorie Welish May 9

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy May 10

Poetry in The Branches: Poetry in the Branches Reading (East Flatbush): Kate Rushin May 13

Passwords: The Peacock's Tail: An Evening of Poetry from Al-Andalus with Lourdes Alvarez May 16

Passwords: The Japanese Zuihitsu or Running Brush with Kimiko Hahn May 25

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy June 14

Poetry Walk: The Fifth Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge with Galway Kinnell, Sapphire, Gerald Stern and Ruth Stone June 19

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Preconference Seminar in Chicago. With Dave Johnson, Luis Rodríguez, Kate Rushin, Gerald Stern, and Michael Warr Presented at the American Library Association Annual Conference by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office July 6-7

Showcase: Exhibition of the 2000 Poetry Publication Showcase, Presented at the American Library Association Annual Conference in Chicago by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office July 8-10

Showcase: Panel Discussion: The Poetry Revolution with Stuart Dybek, Kate Rushin, and Michael Warr Presented at the American Library Association Annual Conference in Chicago by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office July 8

Showcase Readings: Gerald Stern & Kate Rushin, Stuart Dybek & Luis Rodríguez Presented at the American Library Association Annual Conference in Chicago by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office July 8

Showcase Readings: Diane Glancy & Sterling Plumpp, Brigit Pegeen Kelly & Richard Jones, Presented at the American Library Association Annual Conference in Chicago by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office July 9

Showcase Readings: Beatriz Badikian & Michael Warr, David Wojahn & Cin Salach, Presented at the American Library Association Annual Conference in Chicago by Poets House in cooperation with the ALA Public Programs Office July 10

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy July 19

E-books: Friend or Foe of Independent Literary Publishing? Co-sponsored with CLMP September 20

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy October 11

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Special Program (Riverside)—Librettoland: At the Intersection of Poetry and Music with Kenward Elmslie and Ishmael Reed October 12

Poetry in The Branches: (Richmondtown) Investigating Genre with Donna Masini and Walter Mosley October 14

Passwords: J.D. McClatchy on Henry Wadsworth Longfellow October 19

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Special Program (96th Street)—The Musicality of Neruda: Poetry and Music with Fareed Haque October 26

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Macon) Neighborhood Renaissance: New Poets of Bed-Stuy featuring Robert Chapman, Linda Susan Jackson, Jacqueline Johnson and Luis Reyes Rivera October 26

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Allerton): Mariposa November 4

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy November 8

Workshop: Poetry Writing Workshop with Marilyn Nelson November 11

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): Peter Davison and Marie Ponsot November 18

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (East Flatbush): Cheryl B., Regie Cabico and Douglas A. Martin December 2

Memorization Circle: Poems by Heart with Carol Conroy December 6

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Bloomingdale): Joy Harjo December 9

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Sunset Park): Kimiko Hahn December 9

Poetry in The Branches: Day of Decima: Poetry and Music featuring Eddie Rosa December 9

1999
Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): U Sam Oeur with translator Ken McCullough March 6

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (East Flatbush): Cheryl Boyce-Taylor and Cornelius Eady March 6

People's Poetry Gathering: People's Poetry Gathering Cosponsored by City Lore April 9-11

Opening Celebration and Gathering Sampler with Jali invocation, José João dos Santos, Taylor Mali, Raymond Patterson, U. Utah Phillips, Tr’o Jarocho Chalchihuecan, and Bob Holman as host. April 9

Poetry Happening: View the Poetry Publication Showcase

Teen Slam with Saul Williams and Keith Roach as host

Teen Program: Winners of the City College/NYC Schools Poetry Contest with Barry Wallenstein as host

Workshop: How to Do a Close Reading of a Poem with Edward Hirsch

The Teacher as Poet with Daniel Ferri and Taylor Mali

Teen Program: Writing the Range: Students meet Cowboy Poets with Wallace McRae and Paul Zarzyski

Teen Program: Improvising Poetry to the Music of the Blues with Carolina Slim and Dave Johnson

Conversations: Word Clash: Poetry Contests and Competitions with Daniel Ferri, Anne MacNaughton, Peter Rabbit, Arturo Santiago, and Bob Holman as moderator

Poetry Happening: Literary Pub Crawl around Greenwich Village

Teen Program: Open Mic with Daniel Ferri as host

Teen Program: Poet Laureate Robert Pinsky meets Students

Teen Program: Poetry in The Branches: NYPL/Poets House with Dave Johnson as host

Poetry and Literacy with Maxine Green, Eugene Redmond, and Nancy Shapiro as moderator

Teen Program: Braggin' Rights: Students Improvise to a Rap Beat with Vast, Blow Out, Influence, Yak, Subconscious, Pumpkin Head, Hashim, Nat Turner, and Fritz Jeanniton as host

Reading: Anne MacNaughton and Peter Rabbit

Teen Program: Slam Workshop with Keith Roach

Poets Pay Tribute: to Henry Dumas with Raymond Patterson, Robert Pinsky, Quincy Troupe, and Eugene Redmond as moderator

People's Poetry Gathering Opening Night Bash: with Braggin' Rights, José João DOS Santos, Don Edwards, Paul Zarzyski, Galway Kinnell, and Bob Holman's SemiCento with Dana Bryant, Edwin Torres and Regie Cabico

"Is Charlie Chan Really Dead?: Representations & Beyond" Reading with Shani Mootoo, Han Ong, Beau Sia, and Lois- Ann Yamanaka

Poets Pay Tribute: "William Carlos Williams and the Opening of American Poetry" with Victor Hernández Cruz

Poets and Bands: Talking Book Festival with Sherman Alexie with Jim Boyd & Rez Bound; Sekou Sundiata with his band; Jerome Rothenberg with the Klezmatics, and DJ Jeannie Hopper

Emergent Forms and Formats: Friday Night Slam: Nuyorican Team vs. Cowboy and Hobo Poets with Linda Hasselstrom, Larry Penn, Bob Suckiel, Paul Zarzyski, Keith Roach as host, and Judge Bruce Wright

Reading: Robert Bly and Robert Pinsky

Poetry Happening: Polymorphously/ Per Verse: An Evening of Erotic Poetry with Penny Arcade, Tony Barrand, Anselm Berrigan, Max Blagg, Lee Ann Brown, Regie Cabico, Kimiko Hahn, Kathe Izzo, Brendan Lorber, Sharon Mesmer, Ed Miller, Eileen Myles, John Roberts, Frazier Russell, Carl Hancock Rux, Edwin Torres, and Elena Alexander as host

Workshop: Publishing Your Poetry with Amy Holman April 10

Conversations: Work Songs with Edward Hirsch

Poets Pay Tribute to Pablo Neruda with Martín Espada and Robert Bly

Reading: Sandra María Esteves and Paul Zarzyski

Conversations: Poets 9-5: Poetry and Work with Linda Hasselstrom, U. Utah Phillips, Patricia Smith and Edward Hirsch as moderator

Emergent Forms and Formats: Head- to- Head Haiku (Slam) with Daniel Ferri

Poetry Happenings: Orientation to the Poetry Publication Showcase of the Year's New Poetry Books with David Lee

Reading: Quincy Troupe and John Trudell

Masters of Oral Tradition: Hobo and Cowboy Recitation Workshop with Larry Penn, Mark Ross, Bob Suckiel, Wallace McRae, and Paul Zarzyski

Poetry Happenings: Don Edwards Concert

Reading: Edward Hirsch and Willie Perdomo

Emergent Forms and Formats: New York Heavyweight Bout with Sherman Alexie and Patricia Smith

Masters of Oral Tradition: Décima Concert with Rafael Pérez Lopez, Arturo Santiago, Jr., Gabriel Segura, Trío Jarocho Chalchihuecan, Yomo Toro, the winner from the Concurso de Trovadores, and Victor Hernández Cruz as host

Reading: Miguel Alagarín and Victor Hernández Cruz

Conversations: A Woman's Place with Sandra María Esteves, Linda Hasselstrom, Patricia Spears Jones, and Teresa Jordan as moderator

Open Mic- Veterans Poetry with Pedro Pietri as host

Poetry Happening: Renga Workshop and Sake Party led by Dee Evetts

Reading: Bob Holman and David Lee

Open Mic: with Guy LeCharles Gonzalez of the Little Bit Louder Poets as host

Open Mic: with Danny Shot of the Long Shot Poets as host

Master Folk Poets: Under Western Skies: Cowboy Poetry and Music- with Don Edwards, Linda Hasselstrom, Wallace McRae, U. Utah Phillips, Paul Zarzyski, and Hal Cannon as host

Reading: Dave Johnson and Patricia Spears Jones

Poets and Bands: Talking Book Festival's Jazzoetry with Lester Bowie, Quincy Troupe with Kelvyn Bell, Eclectic Poetic with Dana Bryant, Tish Benson, Mike Ladd, Mark Batson, Gary Bartz, and Sekou Sundiata

Reading: Patricia Smith and Lois-Ann Yamanaka

Poetry Happening: Burn's Supper with Ed Miller, Lisa Gutkin, and Doug Safranck

Poetry Happening: Poe in the Graveyard with Edgar Oliver and Bob Holman as host

Poems and Prayers with Dave Johnson as host April 11

Workshop: Publishing Your Poetry on the Web with Judith Johnson

Conversations: The Unspoken Word: Folk Meets the Avant Garde with Sound Poets: Jackson Mac Low, Tracie Morris, Charlie Morrow, Anne Tardos, Edwin Torres; Don Edwards (yodeller), Laura Watson (scat singer), Sam Weiss (nigun singer), and Jerome Rothenberg as host

Reading: Jack Agüeros and Martín Espada

Poetry Happening: Poems by Heart: Recitation Circle with Carol Conroy and Galway Kinnell

Conversations: Poetry and Democracy with Sherman Alexie, Wallace McRae, Eileen Myles, Marjorie Perloff, and Bob Holman as moderator

Poetry Happening: Blues BBQ with Cephas and Wiggins

Reading: Ani DiFranco and Sekou Sundiata

Poets Pay Tribute to Yiddish Women Poets with Irena Klepfisz

Conversations: The Oral Tradition with Robert Bly, Kewulay Kamara, Eugene Redmond, and Hal Cannon as moderator

Masters of Oral Tradition: Stories on String: Workshop on the Brazilian Cordel with José João dos Santos (Mestre Azulão) and Candace Slater

Poets Pay Tribute to Federico Garcia Lorca with Galway Kinnell

Native American Poetry with Sherman Alexie, Louis Mofsie, John Trudell, and the Native American Writer's Circle

Open Mics with Teresa Jordan, Donald Lev of the Home Planet News Poets, Cristin O' Keefe Aptowicz, and Lee Ann Brown of Tender Buttons Poets

Reading: Linda Hasselstrom and Tracie Morris

Masters of Oral Tradition: The Road to Mandalay: Rudyard Kipling in Story and Song with Tony Barrand and John Roberts

Masters of Oral Tradition: Panel Discussion on the Décima with Arturo Santiago, Jr. (Puerto Rico), Rafael Pérez López and Gabriel Segura (Columbia), Tr’o Jarocho Chalchihuecan (Mexico)

Poetry Happening: View the Poetry Publication Showcase

Poetry Happening: Poetry Jam: A Gathering of the Tribes with Reg E. Gaines, Guy LeCharles Gonzalez, David Henderson, Ellyn Maybe, Orion, Amy Ouzoonian, The Rogue Scholars, Carl Hancock Rux, Cheryl Boyce Taylor, Juliet Torres, "Skyscrapers, Taxis & Tampax" poets, many other surprises and open mic

Reading: Galway Kinnell and Wallace McRae

Masters of Oral tradition: The Jali Tradition with Abdoulaye Diabate, Manadou Diabate, Erik Goldman, Dionne Kamara, Lansana Kouyate, Joakim Lartey, Mahamadou Salieu Suso, and Kewulay Kamara as host

Reading: Shani Mootoo and Eileen Myles

Conversations: The Art of Recitation with Tony Barrand, Sylvia Cole, Ed Miller, John Roberts, and Sheldon Posen as host

Masters of Oral Tradition: Bluesicians Workshop: Poetry of the Blues with Cephas & Wiggins, Raymond Patterson, Sterling Plumpp, Eugene Redmond, and Sapphire as host

Poets and Bands: Ani DiFranco, Larry Penn, U. Utah Philips, Mark Ross, Bob Suckiel and Paul Zarzyski as host

Poets Pay Tribute: Banquet in Honor of Armand Schwerner--an event designed and produced by Charlie Morrow

Showcase: Seventh Annual Poetry Publication Showcase March 27-April 30

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Macon): In Celebration of Duke Ellington with Reuben Jackson April 15

Islands and Heartlands: New Writing in the Americas Co-sponsored by the Americas Society April 16-May20

lsands and Heartlands: New Writing in the Americas: Mempo Giardinelli Co-sponsored by the Americas Society April 16

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): Samuel Menashe and Ned O'Gorman April 17

Workshop: A Poetry Writing Workshop with Lucie Brock-Broido April 17

Showcase: The Future of Poetry Publishing: Shifting Ground with Charles Bernstein, Celia O'Donnell, Eileen Tabios and Michael Warr- April 22

Showcase: Online: A Poet's Guide to the Web with Loss Pequeño Glazier April 24

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St.): Layding Lumumba Kaliba April 24

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Sunset Park): Diane di Prima April 24

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Richmondtown): Hettie Jones April 24

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Flatlands): Richard McCann and Mary Jane Nealon April 24

Passwords: Jonathan Galassi on Eugenio Montale April 27

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (East Flatbush): Kewalay Kamara April 29

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Allerton): Beyle Gottesman May 1

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St): Marie Howe May 1

Islands and Heartlands: New Writing in the Americas: Marilyn Hacker and Pedro López-Adorno Co-sponsored by the Americas SocietyMay 4

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Flatlands): Nuala N’ Dhomhnaill May 5

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Macon): Sekou Sundiata May 6

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): Philip Levine May 6

Islands and Heartlands: New Writing in the Americas: Sandra Alcosser and Edgardo Vega Yunqué Co-sponsored by the Americas SocietyMay 6

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Workshop with Denise Duhamel 3 Fridays May 7 - 21

Islands and Heartlands: New Writing in the Americas: Raœl Barrientos with translator Ben Heller and Quincy Troupe Co-sponsored by the Americas SocietyMay 11

Passwords: C.K. Williams on George Herbert and Philip Larkin May 13

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Sunset Park): Jack Agüeros and Regie Cabico May 15

Islands and Heartlands: New Writing in the Americas: Elizabeth Hellman and Rolando Hinjosa-Smith Co-sponsored by the Americas SocietyMay 20

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): Jane Cooper and Grace Paley May 22

Poetry Walk: Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge with Galway Kinnell, Yusef Komunyakaa, Stanley Kunitz, Kate Rushin, Karen Swenson and special guest Bill Murray June 14

Poetry in the Branches: Poetry in The Branches Workshop Publication Party and Reading: Denise Duhamel's Sunset Park Branch Library workshop June 18

Showcase: Exhibition of the 1999 Poetry Publication Showcase at the American Library Association Conference (New Orleans) Cosponsored by the American Library Association Public Programs Office June 26-29

Showcase: Making Poetry Come Alive in Community Libraries: Panel Discussion at the American Library Association Conference (New Orleans) Cosponsored by the American Library Association Public Programs Office June 26

Showcase Readings: David Lee, Ana Castillo, Kevin Young, and Andrei Codrescu at the American Library Association Conference (New Orleans) Cosponsored by the American Library Association Public Programs Office June 26

Showcase Readings: Dave Smith, Pinkie Gordon Lane, Lois-Ann Yamanaka and Kalamu ya Salaam at the American Library Association Conference (New Orleans) Cosponsored by the American Library Association Public Programs Office June 27

Showcase Readings: Brenda Marie Osbey, Sue Owen, Martha McFerren and Dave Johnson at the American Library Association Conference (New Orleans) Cosponsored by the American Library Association Public Programs Office June 28

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): Robert Minhinnick and Molly Peacock October 2

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (East Flatbush): Yusef Komunyakaa October 16

Passwords: Alicia Ostriker on H.D. October 19

Memorization Circle: Poems By Heart with Carol Conroy October 20

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Sunset Park): Edwin Torres November 6

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Flatlands): Hettie Jones and Thomas Lux November 10

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Macon): Kurtis Lamkin November 11

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th Street): Kevin Young November 11

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): Elaine Equi and Susan Wheeler November 13

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (East Flatbush): Quincy Troupe November 13

Memorization Circle: Poems By Heart with Carol Conroy November 17

Passwords: Arthur Sze on Ma Chih-yuan, Li Ho & Li Shang-yin November 18

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Sunset Park): Arthur Sze November 20

Seminar: The Wright Italy with Edward Hirsch & Annie Wright November 20

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Macon): Dennis Nurkse and Tim Seibles December 2

Memorization Circle: Poems By Heart with Carol Conroy December 8

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Kingsbridge): Billy Collins December 11

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): Jeanne Marie Beaumont and Jennifer O'Grady December 11

Book Sale: Holiday Book Sale December 15-18

1998
Passwords: Jean Valentine on Osip Mandelstam March 10

Watermark: Vietnamese American Poetry and Prose with Linh Dinh, lê thi diem thúy, Mong Lan and Truong Tran. Moderated by Monique T. D. Truong. Co-sponsored by The Asia Society and The Asian American Writers' Workshop March 18

Vietnam: A Culture of Poetry with John Balaban March 21

The Metaphysical Streetcar Conductor with Luciano Erba and translators W. S. DI Piero, Michael Palma and Ann Snodgrass. Introduced by Luigi Fontanella March 24

Showcase: Sixth Annual Poetry Publication Showcase March 28-May 9

Showcase: Sixth Annual Poetry Publication Showcase Opening Reception March 28

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St): J. D. McClatchy March 28

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (New Dorp): Diane DiPrima March 31

Showcase: Poetry, Literacy and Democracy with Nikki Giovanni, Colin Harrison and Robert Hass April 3

Passwords: Helen Vendler on Shakespeare's Sonnets April 8

Paul Zweig Memorial Lecture: What a Poem Knows: The Spellbinding Clarity of Art with Diane Ackerman April 16

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Allerton): Dana Bryant and Mike Tyler April 18

Workshop: Poetry into Prose and Back Again with Donna Masini April 18

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St): Karl Kirchwey April 25

Showcase: The Poet Engages History: A Celebration of Coffee House Press with Patricia Spears Jones, U Sam Oeur and translator Ken McCullough, and Wang Ping. Moderated by Allan Kornblum May 1

Showcase: Your Manuscript: Through the Publisher's Eyes with Allan Kornblum May 2

Spring Comes to New York: Readings in Carl Schurz Park: Patricia Spears Jones and Paul Muldoon. Co-sponsored by the Carl Schurz Park Association May 6

Showcase: The Future of Poetry Publishing with Jennifer Joseph, Alice Quinn, Julie Schaper, Michael Wiegers and Paul Yamazaki May 7

Spring Comes to New York: Readings in Carl Schurz Park: Jack Agüeros and Yusef Komunyakaa. Co-sponsored by the Carl Schurz Park Association May 12

Shinkichi Takahashi: Modern Zen Poet with Lucien Stryk May 16

Spring Comes to New York: Readings in Carl Schurz Park: Grace Schulman and Gerald Stern. Co-sponsored by the Carl Schurz Park Association May 19

Wrights of Spring: Poems, Mountains and Trees in the Poems of James Wright with Richard Lewis and Annie Wright June 6

Poetry Walk: Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge with Galway Kinnell, Lucille Clifton, Mark Doty and Grace Paley June 22

Showcase: Exhibition of the 1998 Poetry Publication Showcase at the American Library Association Conference (Washington, D.C.) Co-sponsored by the American Library Association June 27-30

Showcase: Live at the Library: Poets and Librarians Panel with E. Ethelbert Miller, Robert Pinsky, Marsha Spyros, and Belle Waring at the American Library Association Conference (Washington, D.C.) Co-sponsored by the American Library Association June 27

Showcase Readings: Robert Pinsky, Belle Waring, E. Ethelbert Miller and Linda Pastan at the American Library Association Conference (Washington, D.C.) Co-sponsored by the American Library Association June 27

Showcase Readings: Hilary Tham, Michael Collier, Reetika Vazirani, and Stanley Plumly at the American Library Association Conference (Washington, D.C.) Co-sponsored by the American Library Association June 28

Showcase Readings: Reuben Jackson, Elizabeth Spires, Richard McCann and Toi Derricotte at the American Library Association Conference (Washington, D.C.) Co-sponsored by the American Library Association June 29

Parallel Lines with Regie Cabico, Donna Masini, Laurie Robertson-Lorant, Cecilia Vicuña and John Yau. Co-sponsored by and held at the Newhouse Center for Contemporary Art at Snug Harbor August 2

Workshop: Poems for the Millennium: The Modern Experiment as a Global Poetics with Jerome Rothenberg October 3, 10 & 17

The Power of the Off-Kilter with Cynthia Macdonald October 24

Under Siege: Poetry From Bosnia with Chris Agee, Ammiel Alcalay, Nuala N’ Dhomhnaill and Semezdin Mehmedinovic October 27

Rilke's Poetry of the Real Mind with Greg Glazner November 7

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Baychester): Afaa Michael Weaver November 7

Passwords: Agha Shahid Ali on Faiz Ahmed Faiz November 19

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Riverside): Alfred Corn and Marilyn Hacker November 21

Passwords: Carole Maso on Gertrude Stein December 3

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Richmondtown): Regie Cabico December 5

Memorization Circle: Poems By Heart: The Art and Joy of Memorization with Carol Conroy December 8

1997
Hala Bira!: A Celebration of Philippine Literature. Perspectives on Filipino and Filipino-American Writing. Moderated by Nick Carbó. Co-sponsored by The Asia Society and The Asian American Writers' Workshop March 8

Hala Bira Reading with M. Eveline Galang, Eric Gamalinda, Eugene Gloria, Jessica Hagedorn, Jaime Jacinto, Jessica Nepomuceno and Eileen Tabios. Co-sponsored by The Asia Society and The Asian American Writers' Workshop March 8

Passwords: Victor DI Suvero on "Pre" Beat Poets March 12

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St.): Sapphire March 15

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Allerton): Billy Collins April 5

Workshop: Introduction to Translation with Clementine Rabassa, Lawrence Venuti and Ellen Watson. Co-sponsored by the American Literary Translators Association April 5

Passwords: Laurel Blossom on Edna St. Vincent Millay April 10

The Orphean Moment with Susan Mitchell April 12

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (New Dorp): Poems to Tickle Your Funnybone with Robert Hershon and Hal Sirowitz April 19

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (New Dorp): Marie Howe with Poets from the Young Adult Poetry Workshop May 3

Life Studies: Robert Lowell with Richard Tillinghast May 8

Wrights of Spring: The Poems of James Wright with Carol Conroy and Annie Wright May 10

Passwords: Gladly, the Cross-Eyed Bear: Robert Creeley on Robert Duncan May 14

Reading Robert Frost with Alice Quinn May 17

Finding Form with Annie Finch June 3

Sunset Poetry Readings in Wagner Park: Louise Glück and Robert Pinsky. Co-sponsored by Battery Park City June 4

Sunset Poetry Readings in Wagner Park: Thomas Lux and Tracie Morris. Co-sponsored by Battery Park City June 11

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St.): Toi Derricotte June 21

Poetry Walk: Second Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge with Galway Kinnell, Jayne Cortez, Jessica Hagedorn, Patricia Spears Jones and Dennis Nurkse June 23

Showcase: Exhibition of the 1996 Poetry Publication Showcase at the American Library Association Conference (San Francisco, CA) Co-sponsored by the American Library Association June 28-July 1

Showcase: Building Poetry Audiences in Libraries with Francisco X. Alarcón, Kay Cassell, Robert Hass, Brenda Hillman and Marsha Spyrosat the American Library Association Conference (San Francisco, CA) Co-sponsored by the American Library Association June 28

Showcase Readings:Robert Hass, Brenda Hillman, Francisco X. Alarcón and Jane Hirshfieldat the American Library Association Conference (San Francisco, CA) Co-sponsored by the American Library Association June 28

Showcase Readings:Gary Soto, Clarence Major, Jerome Rothenberg and Diane di Primaat the American Library Association Conference (San Francisco, CA) Co-sponsored by the American Library Association June 29

Showcase Readings:Thom Gunn, Carolyn Kizer, Carol Muske and Quincy Troupeat the American Library Association Conference (San Francisco, CA) Co-sponsored by the American Library Association June 30

A Thousand Years of Zen Poetry with Sam Hamill September 27

Five Slovenian Authors with Andrej Blatnik, Drago Jančar, Brane Mozetič, Boris A. Novak and Tomaž Šalamun October 3

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St.): Jayne Cortez October 4

Levels of Consciousness: Women Poets of African Descent with Naomi Long Madgett, Colleen McElroy, Micere Githae Mugo and Maria de Lourdes Teodoro. Introduced and moderated by Patricia Spears Jones. Co-sponsored by New York University's Africana Studies Program and the Institute of Afro-American Affairs, in conjunction with the Organization of Women Writers of Africa, Inc. October 15

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Allerton): Yiddish Poetry in Translation and in the Original with Richard Fein October 18

A Tribute to Robert Lowell with Frank Bidart, Elizabeth Hardwick, Carl Phillips and Richard Tillinghast. Co-sponsored by the Berg Collection, New York Public Library and held at The Celeste Bartos Forum, NYPL October 23

The Prose Poem with Carl Phillips October 25

On Poetic Voice with Jane Hirshfield November 5

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (New Dorp): Sharon Olds November 8

Passwords: John Felstiner on Paul Celan November 18

Straw, Feathers & Dust: The Radical Poetics of William Stafford with Marvin Bell December 13

1996
Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St): Marilyn Hacker February 3

Jean Valentine and Alice Quinn on Eleanor Ross Taylor February 10

Book Sale: A Valentine of a Book Sale from Poets House! Members Private Sale February 13, All Welcome February 14

Erotic Poetry with Sam Hamill February 17

Simplicity: A Tribute to Ruth Stone with Ruth Stone, Lucille Clifton, Galway Kinnell and Sharon Olds February 22

Passwords: Richard Howard on Charles Baudelaire February 28

Passwords: Martín Espada on Pablo Neruda March 8

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St): Martín Espada March 9

Poetry of the Last Korean Dynasty: Translating the Brief Songs of the Kisang Courtesan with Constantine Contogenis March 16

A Celebration of Seneca: Translating the Ancient World with David Slavitt, Kelly Cherry, Rachel Hadas and Stephen Sandy March 22

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (New Dorp): Eamon Grennan March 23

Passwords: Nina Kossman on Marina Tsvetayeva April 4

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Allerton): Grace Schulman on Yiddish Poetry April 13

Paul Zweig Memorial Lecture: Yusef Komunyakaa April 16

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St): Eamon Grennan April 20

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (New Dorp): Donna Masini April 27

Early Rebels: Four Yiddish Women Poets with Ruth Whitman April 27

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St): Donna Masini and Cornelius Eady May 4

Passwords: Mark Doty on Hart Crane May 9

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (New Dorp): Nina Kossman and Ina Bliznetsova May 18

Poetry and Jazz at Belvedere Park Readings: Sekou Sundiata and his Band, co-sponsored by Battery Park City Authority June 4

Poetry and Jazz at Belvedere Park Readings: Lynn Emanuel and William Matthews, co-sponsored by Battery Park City Authority June 11

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Allerton): Sandra María Esteves and Edwin Torres June 15

Poetry and Jazz at Belvedere Park Readings: Rafael Campo and Billy Collins, co-sponsored by Battery Park City Authority June 18

Poetry Walk: Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge: A Benefit for Poets House In Honor of Elizabeth Kray with Galway Kinnell, Cornelius Eady, Donna Masini and Patricia Smith June 24

Poetry and Jazz at Belvedere Park Readings: Exhibition of the 1995 Poetry Publication Showcase at the American Library Association Conference (New York, NY) Co-sponsored by the American Library Association July 6-9

Showcase: The United States of Poetry: Building Poetry Audiences in Local Libraries with Kay Cassell, Bob Holman, Martín Espada and Naomi Shihab Nye at the American Library Association Conference (New York, NY) Co-sponsored by the American Library Association July 6

Showcase Readings:Martín Espada, Donna Masini, Bob Holman and Naomi Shihab Nye at the American Library Association Conference (New York, NY) Co-sponsored by the American Library Association July 6

Showcase Readings:E. Ethelbert Miller, Christian Langworthy, Michael Burkard and Lorna Goodison at the American Library Association Conference (New York, NY) Co-sponsored by the American Library Association July 7

Showcase Readings: Julia Alvarez, Willie Perdomo, Colette Inez and Cornelius Eady at the American Library Association Conference (New York, NY) Co-sponsored by the American Library Association July 8

Showcase: Poetry in The Branches: The Model with Patricia Burn, Caroline Bartels, Donald Laub, Cesare Passudetti, Jessica Rosokoff and Marsha Spyros at the American Library Association Conference (New York, NY) Co-sponsored by the American Library Association July 9

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (96th St.): Robert Pinsky on Dante's Inferno September 28

Yiddish Women Poets with Irena Klepfisz October 3

Passwords: Clayton Eshleman on Antonin Artaud October 9

Passwords: Kathleen Norris on Hildegard of Bingen and Mechtild of Magdeburg October 25

Workshop: Writing Poetry that Matters: How Poets of Conscience Avoid Rhetoric with Daniela Gioseffi. Co-sponsored by The Open Center October 26

Workshop: An Experience of Psalms with Kathleen Norris, Co-sponsored by The Open Center October 26

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (Allerton): Jack Agüeros and Willie Perdomo November 2

Showcase: Fifth Annual Poetry Publication Showcase November 9-December 12

Showcase: Fifth Annual Poetry Publication Showcase Opening Reception November 9

Workshop: The Self-Published Book with Robert Hershon November 12 and 19

Showcase: The Gift of Tongues: An Evening of Poetry from Copper Canyon Press with Sam Hamill, Heather Allen, Erin Belieu, Timothy Liu, Jane Miller, Karen Swenson and Elaine Terranova November 15

Marketing Your Book with Mary Bisbee-Beek, Timothy Liu and Michael Wiegers November 16

Showcase: Poet Memorists with Michael Klein and David Mura November 21

Passwords: David Trinidad on Tim Dlugos December 3

Poetry in The Branches: Poetry in The Branches Reading (New Dorp): Dave Johnson and Willie Perdomo. Introduced by Donna Masini December 7

Workshop: The Electronic Word: Poetry on the Internet and Hypertext with Stephanie Strickland December 10 & 14

Showcase: Grand Finale Reading with Elizabeth Alexander, Alice Notley and Vijay Seshadri December 12

Book Sale: Holiday Book Sale Members Private Sale 4:00pm-8pm; All Welcome 11:00am-8:00pm December 18

1995
Passwords: Helen Vendler on William Butler Yeats February 10

Parallel Lines: Poetry and Hip Hop with Tracie Morris, Greg Tate and Djinji Brown. Moderated by Houston A. Baker Jr. February 21

Passwords: Richard Caddell on Basil Bunting March 9

Parallel Lines: Poetry and Dance Screening and Reception March 13

Workshop: Culture, Imagination and Performance in American Poetry with Arthur Sabatini March 23 & 25

Passwords: Jerry Ward on Sterling Plumpp March 30

Reading Dorothy Parker and Stevie Smith with Deborah Garrison and Alice Quinn April 8

Paul Zweig Memorial Lecture: The Meaning of American Poetry at the Present Time with Robert Pinsky April 21

Dante's Inferno with Robert Pinsky April 22

Workshop: Poetry: A Banquet--A Seminar for Teachers with Albert Cullum April 27

Passwords: Edmund Keeley on Cavafy and Seferis April 27

Workshop: The Jazz-Poetry Connection with Barry Wallenstein April 29

Workshop: Poems from Paintings with F.D. Reeve May 6 & 13

A Literary Friendship: A Screening of Haydn Reiss's Documentary with William Stafford and Robert Bly May 11

Passwords: Robert Bly on William Stafford with special guests Dana Gioia, William Matthews, C.K. Williams, Grace Schulman, Galway Kinnell and others. In collaboration with New York University May 12

Workshop: Poets of the “New World,” Independence, Immigration, and the World’s Wars: Anne Bradstreet, Phillis Wheatley, Emma Lazarus, and Muriel Rukeyser with Milton Kessler May 20 & 27

Speaking in Tongues: Poetry Heard in Twelve Languages with host Elena Alexander and poets reading in French, Tagalog, Japanese, Dutch and other languages May 25

Exhibition: Canadian Poets at Poets House, curated by Roberta Morris and Paul Savoie, Co-sponsored by The Writers' Union of Canada June 1-10

Exhibition Opening: Opening Reading and Reception with Louise Cotnoir, Adeena Karasick and Roberta Morris June 2

Poetry in the Branches: Poetry in the Branches Reading (96th St): Philip Levine June 5

Sunset Readings at Hudson River Park: Eamon Grennan, Philip Levine and Sharon Olds. Co-sponsored by Battery Park City Authority June 6

Sunset Readings at Hudson River Park: Olga Broumas, T. Begley and Cornelius Eady. Co-sponsored by Battery Park City Authority June 13

Sunset Readings at Hudson River Park: Paul Beatty, Richard Martin, Kimiko Hahn and C.D. Wright. Co-sponsored by Battery Park City Authority June 20

Sunset Readings at Hudson River Park: Jayne Cortez, Mark Doty and Donna Masini. Co-sponsored by Battery Park City Authority June 27

The United States of Poetry: A Benefit Screening June 12

Showcase: Exhibition of the 1994 Poetry Publication Showcase at the American Library Association Conference (Chicago, IL) Co-sponsored by the American Library Association June 23-27

Showcase: The Poetry Audience of the Future with Kay Cassell, Luis J. Rodriguez, Stephanie Strickland and Michael Warr at the American Library Association Conference (Chicago, IL) Co-sponsored by the American Library Association June 23

Showcase Readings: Li-Young Lee and Stephanie Strickland / Sterling Plumpp and Timothy Liu. At the American Library Association Conference (Chicago, IL) Co-sponsored by the American Library Association June 24

Showcase Readings: Readings: Stuart Dybek and Julie Parson / Rohan Preston and Kyoko Mori. At the American Library Association Conference (Chicago, IL) Co-sponsored by the American Library Association June 25

Showcase Readings: Readings: Michael Warr and Angela Jackson / Carlos Cumpain and Olivia Maciel. At the American Library Association Conference (Chicago, IL) Co-sponsored by the American Library Association June 26

Passwords: Mary Ann Caws on René Char September 28

Workshop: Modern Poetry with Michael Heller September 30 & October 7

Voices from the English-Speaking Caribbean with Lorna Goodison, Linton Kwesi Johnson and Marlene Nourbese Philip. Co-sponsored with the Americas Society October 25

Fourth Annual Poetry Publication Showcase October 28-December 2

Showcase: Fourth Annual Poetry Publication Showcase Opening Reception October 28

A Tour of the Berg Collection Exhibit The Hand of the Poet with curator Rodney Phillips November 1

Poetry Publication Showcase Reading with Olivia Maciel, E. Ethelbert Miller and Gregory Orr November 2

Stanley Kunitz Reading at the 92nd Street Y November 6

Workshop: The Poet as Reviewer with Rochelle Ratner November 8 & 11

Workshop: Poetry in Transition: The Electronic Word with Stephanie Strickland November 9, 11 & 18

Keys to Submission: Poems into Print with Poets and Writers, Inc. November 13, 20, 27 & December 4

Showcase: From Manuscript to Publication: Serendipity and Delmore Schwartz with Robert Philips November 14

Showcase: Paths To Publishing with Ann Close, Kevin Powell, Robyn Selman and Ira Silverberg November 16

Showcase: Grand Finale Showcase Reading with Patricia Spears Jones, David Lee, Naomi Shihab Nye and Richard Tillinghast December 2

Passwords: Eamon Grennan on Patrick Kavanagh December 14

1994
PASSWORDS: Kathleen Fraser on Lorine Niedecker February 24

The Poetry of the New Critics with FD Reeve February 26 & March 5

Women Poets 20 Years Later: Where We Stand with Sharon Bryan, Cheryl Clarke, Cynthia Macdonald and Deborah Tall March 10

Women Poets 20 Years Later: No More Masks with Cheryl Clarke, Cynthia Macdonald, Linda McCarriston, Molly Peacock and Ruth Stone Held at City University of New York Graduate Center. March 11

WORKSHOP: Body of the Voice with Edwin Torres March 12 & 13

Sex and Surrealism with Terese Svoboda March 19

Passwords: Mutlu and Randy Blasing on Nazim Hikmet March 24

Passwords: William Matthews on Richard Hugo April 6

WORKSHOP: Reading Pound and Roethke with Gerald Stern April 9 & 16

WORKSHOP: In the Presence of Language with Richard Lewis, Julie Patton and Cecilia Vicuña April 20 & 27 7 May 4

CONVERSATIONS: Carl Rakosi and Michael Heller April 21

Place and the Transformation of Poetic Voice with Quincy Troupe April 23

Passwords: The Sanity of Earth and Grass: Robert Winner's Poetry with Jane Cooper, Edward Field, Galway Kinnell, Thomas Lux and Sharon Olds May 5

The Other in Poetry with Galway Kinnell May 7

WORKSHOP: The Late Poems of Wallace Stevens with Michael Heller May 14

WORKSHOP: Alphabet and Image: The Poet and the Haunting of Writing Systems with Armand Schwerner May 21 & June 4

PASSWORDS: Gwendolyn Brooks on Etheridge Knight, The Donnell Library, 20 West 53rd Street, May 26

Parallel Lines: Poetry and Dance. Readings, demonstration and discussion with Jack Anderson, Kenneth King, Jackson Mac Low, Clarina MacLow and Anne Tardos Held at Judson Memorial Church. June 4

PASSWORDS: Derek Mahon on Louis MacNeice October 6

Green Notebook, Winter Road: A Tribute to Jane Cooper with Jane Cooper, Galway Kinnell, Thomas Lux, Cynthia MacDonald, Grace Paley, Adrienne Rich and Jean Valentine Co-sponsored by and held at The Donnell Library, October 13

WORKSHOP: The Poetry of Ideas with Philip Appleman: Poetry and Science: The World Around Us October 18

WORKSHOP: The Poetry of Ideas with Philip Appleman: Poetry and Belief: The World Within Us October 19

Third Annual Poetry Publication Showcase Opening Reception October 22 (Showcase on View October 22-November 19)

Poetry and Technology: Publishing, Distribution, the Internet and You with Mark Bernstein, John Fowler, James Sherry, Stephanie Strickland and Michael Warr October 27

Contemporary American Poetry Lectures with Michael Heller: From the Modern to the Contemporary October 29

Contemporary American Poetry Lectures with Michael Heller: New Voices: The Political is Poetical November 5

Contemporary American Poetry Lectures with Michael Heller: Post-Modern Poetry or The Availability of Everything November 12

Selling Poetry: Superstores, Independents, Bars and the Word on Our Streets with Lisa Domitrovich, Nicolás Kanellos, Allan Kornblum and others November 3

The Poetry Audience of the Future with Peter Davidson, Cornelius Eady, Marilyn Hacker and Katha Pollitt November 17

Grand Finale Showcase Reading with Suzanne Gardinier, Stephen Dunn, Maurice Kilwein Guevara and Sapphire November 18

PASSWORDS: Thom Gunn and Roger Conover on Mina Loy December 1

Poetry in the Age of AIDS with Rachel Hadas December 3 & 10

An Evening of Portuguese Poetry: A Bilingual Reading with Nuno Júdice, Pedrom Tamen and translator Richard Zenith December 8

1993
Passwords: Robert Creeley on Louis Zukofsky. Introduced by Michael Heller February 4

The Poetry of Samuel Beckett with Paul Auster, Deidre Bair and Clark Coolidge March 4

Passwords: Cecilia Vicuña on Rosario Castellanos April 8

Between Word and Image: A Series of Screenings and Talks on Poetry and Language-Inspired Videos. Organized by Poets House in conjunction with The Museum of Modern Art April 1-May 31

Between Word and Image: Between Word and Image: A Video Exhibition at the MOMA April 1-May 31

Between Word and Image: Video Viewpoints on Poetry with Shuntaro Tanikawa and Terese Svoboda at the MOMA April 16

Between Word and Image: Screenings of selected videos from the MOMA exhibition April 19-24

Between Word and Image: A Panel Discussion on Poetry and Video with Bob Holman, Marjorie Perloff and Terese Svoboda April 22

Poetry and The Blues Co-sponsored by 651. An Exchange in Music and Verse with Raymond Patterson, Sterling Plumpp, Eugene Redmond and musicians Gwen Cleveland and Bross Townsend April 28

Muddy Waters' Legacy at BAM Majestic Theater with Koko Taylor and Her Blues Machine and Junior Wells May 2

Paul Zweig Memorial Lecture: Adrienne Rich on Poetry and Politics. Introduced by Jane Cooper May 6

Sunset Readings at Hudson River Park Pavilion:Galway Kinnell and Lucille Clifton. Presented by Battery Park City and produced by Poets House September 14

Sunset Readings at Hudson River Park Pavilion:Kamau Brathwaite. Presented by Battery Park City and produced by Poets House September 21

Sunset Readings at Hudson River Park Pavilion:Robert Hass and Carolyn Kizer. Presented by Battery Park City and produced by Poets House September 28

Passwords: John Clare's 200th Birthday Party with Galway Kinnell, Carolyn Kizer and Robert Hass. In collaboration with The New York Institute for the Humanities at New York University and held at NYU's D'Agastino Hall September 29

Passwords: Indran Amirthanayagam on Sri Lankan Poetry October 7

Second Annual Poets House Poetry Publication Showcase October 16-30

Anthologies and the Canon: The Poem, the Reader, and the Market at the Millennium with Ray Gonzalez, Joan Larkin, A. Poulin, Jr., and Jerry Ward October 19

The Tao of Recognition: Awards and Prizes, First Books and Self-Publishing with Didi Goldenhar, Bill Henderson, David Lehman, Robert Sheldon and Tree Swenson October 21

The Future of Poetry Publishing: The Poetry Audience of the Future with Rosemary Catacalos, Jonathan Galassi, Dana Gioia, Bob Holman, Haki Madhubuti and Luís J. Rodríguez October 26

Grand Finale Reading with Malkia Cyril, Minnie Bruce Pratt, Leroy Quintana, Anne Waldman and John Yau October 29

Passwords: George Herbert's 400th Birthday Celebration with Amy Clampitt, Henri Cole, Jane Cooper, Alfred Corn and Stanley Kunitz. In collaboration with The New York Institute for the Humanities at New York University and held at NYU's Tishman Auditorium November 4

Seminar on Modern Poetry with Michael Heller: A Primer on the Foundations of Modern and Contemporary Poetry November 6

Seminar on Modern Poetry with Michael Heller: Sincerity, Objectification, 'No Ideas But In Things' and the New Critical Poets November 13

Seminar on Modern Poetry with Michael Heller: Dispersions, Diversities, Disavowals November 20

CONVERSATIONS: Kamau Brathwaite and Nathaniel Mackey November 18

Passwords: Robert Bertholf on Robert Duncan December 2

Passwords: Grace Schulman on May Swenson December 15

1992
Passwords: Ted Joans on Langston Hughes and André Breton February 27

Passwords: Sam Hamill on Thomas McGrath March 5

Poets of Alaska: A Reading and Discussion with Christianne Balk, Nora Marks Dauenhauer, John Haines, John Morgan and Tom Sexton. Co-sponsored by The Academy of American Poets at Alliance Française March 10

Oral Traditions: Tlingit Oral Traditions with Nora Marks Dauenhauer and Richard Dauenhauer. Introduced by Alec Wilkinson. Co-sponsored by The Academy of American Poets March 12

Oral Traditions: Soundings on Oral Traditions and Performance with Jerome Rothenberg. Introduced by Armand Schwerner March 23

Imagination and the Earth: Fifth Annual New York/ New Jersey Teachers' Conference with Sonia Sanchez, John Haines, Luci Tapahonso and Lance Henson. Co-sponsored by the Geraldine R. Dodge Foundation April 2

Passwords: Galway Kinnell on Walt Whitman April 16

Whitman and the Feminine: A Reading and Panel Discussion with Gerald Stern, Cynthia Macdonald and Susan Mitchell April 24

Children’s Program: The Magic Word: Language and the Poetic Vision of the Child with Richard Lewis April 29

Passwords: Eavan Boland on Sylvia Plath May 7

Paul Zweig Memorial Lecture: Keats and Birdsong with Stanley Plumly May 14

First Annual Poets House Poetry Publication Showcase June 6-13

Poetry Reviews and the Public Perception of Poetry with Ed Hirsch, Herbert Leibowitz, Rochelle Ratner and Eliot Weinberger. Introduced by Katha Pollitt June 10

Selling Poetry: Sales and Public Access, with Nancy Bereano, Robert Contant, Jennifer Moyer, and David Wilk. Introduced by Cathy Taylor June 11

The Future of Poetry Publishing with David Groff, Ed Ochester, Barbara Smith and Scott Walker. Introduced by Jill Bialosky June 12

Grand Finale Reading with Francisco X. Alarcón, Carol Conroy, Kimiko Hahn, Eileen Myles, Harold Robinson, David Rosenberg and Quincy Troupe June 13

Passwords: Harriet Zinnes on Jacques Prévert with the French read by Marcel Lidji September 24

Passwords: Julio Marzán on Strange Courage: The Puerto Rican Roots of William Carlos Williams. Introduced by Amy Clampitt October 15

The Carribbean's Fissured Tongue: Creole and Creolization in Caribbean Poetry with Edouard Glissant and Robert Stewart. In coordination with PSA's Caribbean Festival October 22

Passwords: William Jay Smith on Walter de la Mare. Introduced by Helen Handley Houghton October 29

Poésie Sonore: An Evening with Bernard Heidsieck. Introduced by Armand Schwerner and moderated by John Giorno. Co-sponsored by the Committee for International Poetry November 17

Passwords: Arthur Gregor on Jean Garrigue. Introduced by Aileen Ward December 3

1991
Kenneth Rexroth Retrospective with Sam Hamill, Eliot Weinberger, Bradford Morrow, and Linda Hamalian March 7

Southwestern Poetry Festival with Joy Harjo, Alberto Rios, Naomi Shihab Nye, Peggy Shumaker and Richard Shelton. In collaboration with the Academy of American Poets March 12-14

Passwords: Edward Butscher on Conrad Aiken March 28

Passwords: Nina Zivancevic on Serbian Women Poets April 4

Epic Voices: A Reading and Discussion of Epic Poetry with Edouard Glissant and Derek Walcott April 11

Paul Zweig Memorial Lecture: Some Notes on Content with Denise Levertov April 25

Children’s Program: The Magic Word: A Workshop on Children's Writing and My Tree Has a Way of Speaking: A Performance for Children Based on Children's Writing About Nature with Richard Lewis May 11

Passwords: Seamus Heaney on Keith Douglas May 16

A Tribute to Audre Lorde with Urban Bush Women, Sapphire, Chrystos, Sandra Maria Esteves, Nicole Breedlove and Malkia Cyrill. In association with 651 of the Brooklyn Academy of Music May 19

Native American Oral Traditions with Alanis Obomsawim and Maurice Kenny May 31

Passwords: Mark Rudman on Hart Crane and Malcolm Lowry in Mexico September 26

Passwords: Clayton Eshleman on César Vallejo with Spanish read by Cecilia Vicuña October 3

When the Clouds Clear: A Reading and Discussion with South African Poet Keorapetse (Willie) Kgositsile October 16

From the Edge of Where Things Start: The Oral Traditions of the Bering Straits Chukchi with Barbara Einzig October 24

An H.D. Retrospective with Jane Augustine, Barbara Guest, Adalaide Morris and Virginia Smyers. Introduced by Perdita Schaffner November 14

Beneath the Single Moon: A Panel Discussion on American Buddhist Poetry with Anne Waldman, Jackson Mac Low and Armand Schwerner November 21

The Romantics: A Reading and Slide Presentation with Susie Mee (Preceded by a reception for high school students) December 5

1990
Children’s Program: The World of Something: A Theater Piece for Children Based on Childrens' Writings About the Imagination with Richard Lewis and The Touchtone Center January 6

Passwords: Murat Nemet-Nejat on Ohran Veli and Modern Turkish Poetry January 25

Passwords: Hank Heifetz on Sanskrit and Tamil Erotic Verse February 8

African-American Oral Traditions with Amiri Baraka and Bilal Addullah March 8

Passwords: Charles Bernstein on Charles Reznikoff March 22

A Bilingual Reading with Soviet Poet Ilya Kutik. Introduced by Allen Ginsberg. Translations read by Simon Petit March 29

Passwords: Diane Middlebrook on Anne Sexton April 27

A Panel Discussion on George Oppen with Rachel Blau DuPlessis, Michael Heller and Harvey Shapiro May 4

Paul Zweig Memorial Lecture: The Changing Face of Common Intercourse: Talk Poetry, Talk Show, and the Scene of Writing with Marjorie Perloff May 10

Passwords: Susan Howe on Emily Dickinson September 24

Passwords: Rosmarie Waldrop on Edmond Jabès September 27

Puerto Rican Oral Traditions with Bimbo Rivas, Miguel Algarin and Jorge Brandon. Introduced by Julio Marzán October 5

Passwords: Serge Gavronsky on Francis Ponge October 18

Tribute to Chinua Achebe with Amiri Baraka, Jayne Cortez, Stanley Diamond, Michael Mbabuike, Larry McMurtry, Grace Paley, Quincy Troupe and John Edgar Wideman. Hosted by Bill Moyers and Charlayne Hunter-Gault. In cooperation with the Frederick Douglass Creative Arts Center October 28

A Panel Discussion on Muriel Rukeyser with Jane Cooper, Sharon Olds and Galway Kinnell November 7

A Bilingual Panel Discussion on New French Poetry with Michael Deguy, Clayton Eshelman, Serge Gavronsky, and Emmanuel Hocquard November 15

A Bilingual Reading with Bella Akhmadulina and translations by F.D. Reeve November 27

Passwords: Michael Harper on Robert Hayden November 29

1989
Passwords: Stanley Kunitz on Gerard Manley Hopkins January 5

Five Poets from the Soviet Union, Now Living in the United States with Konstantin Kuzminsky, Roman Bar-Or, Henry Khudyakov, Alexander Ochereytansky and Ina Bliznetsova. Introduced by William Kistler and FD Reeve January 12

Paul Zweig Memorial Lecture: The Music of Poetry and the Music of Mind with C.K. Williams February 2

A Poet's Work is Never Done: Work Resources for Writers with Gregory Kolovakos, Nancy Larson Shapiro, David Green, Eliot Figman and Laura Vural February 15

Passwords: Jackson Mac Low on Kurt Schwitters April 6

Passwords: Julio Marzán on Fernando Pessoa April 13

Three Central American Writers with Ana Maria Rodas (Guatemala), Rigoberto Paredes (Honduras), and Jorge Lu’s Oviedo (Honduras) May 2

An Evening of Verse Plays with FD Reeve and Delmore Schwartz May 11

Passwords: Jonathan Galassi on Eugenio Montale May 25

Native American Oral Traditions with John Bierhorst, David Guss and Howard Norman September 25

Passwords: Quincy Troupe on Three African Poets: Jean-Joseph Rabearivelo, Christopher Okigbo and Tchicaya U Tam'si October 5

The Poetry of Kenneth Patchen and an Exhibit of Kenneth Patchen's Original Artwork with Dennis Brutus November 9

A Bilingual Reading with Soviet Poet Sergei Task. Introduced by Gerald Stern. Translations read by Chard de Niord November 21

Passwords: Barbara Guest on Jean Arp's Wolkenpumpe (Cloud-pump) Poetry November 30

Passwords: Ruth Whitman on Abraham Sutskever and Living Yiddish Poetry December 7

1988
New Poetry From the United Kingdom with Michael Hoffman, Paul Muldoon, Craig Raine and Carol Rumens February 24

Edgar Allen Poe with Richard Howard April 8

Poetry and Anthropology with Vincent Crapanzano, Stanley Diamond, Robert Hass, Lewis Hyde and Gerald Stern. Moderated by Terese Svoboda April 21

Paul Zweig Memorial Lecture: The Form of Free Verse with Galway Kinnell May 12

Poetry and Science with Diane Ackerman, Philip Appleman, Siv Cedering, Alicia Ostriker and Jeremiah Ostriker May 19

Passwords: Grace Schulman on Leonie Adams June 2

Anne Hébert with A. Poulin and Eugenio Andrade with Alexis Levitin. In association with the American Literary Translators Association October 20

Passwords: David Ignatow on Walt Whitman November 3

Passwords: Jayne Cortez on Nicolás Guillén December 1

1987
Irini Spanidou and Rachel Hadas with William Kistler January 29

Poetry and the Audience with Michael Ryan February 28

William Carlos Williams and Wallace Stevens: Two of a Kind with David Ignatow March 3

Andrei Voznesensky (USSR) with FD Reeve and William Jay Smith March 10

Reception for Bella Akhmadulina (USSR) April 8

Gavin Ewart Reading April 25

South African Poetry Festival with Nadine Gordimer, Mbulelo Mzamane, Keith Adams, Dennis Brutus, Amelia Blossom House, Duma Ndlovu, Julian DeWette and Hein Willemse. Moderated by William Finnegan April 29-30

Writers from Australia with Laurie Duggan, Helen Garner and Michael Heyward October 20

Spanish Poets in New York with Carlos Edmundo de Ory and José Ramón Ripoll November 3

Viktor Sosnora (USSR) with Allen Ginsberg and FD Reeve December 4

1986
Poets House Opening with Tomas Tranströmer April 16

New Zealand Poets Reading with Lauris Edmond, Keri Hulme and Bill Manhire May 13

Soviet and American Writers and Editors Seminar. USSR: Victor Andreevich Chalmeev, Genrich A. Egoyan, Alexander Alexandrovich Kosorukov and Sergei Baruzdin. USA: Antonia Bouis, Judith Deutsch, Daniel Halpern, Ted Mooney, Darryl Pinkney, Franklin D. Reeve and Catherine S. Nepomnyaschchy July 22

Yves Bonnefoy with Richard Pevear and Paul Schmidt November 15